Грчката полиција запленила повеќе од 1 тон кокаин, приведени се 8 лица (ВИДЕО)

Грчката полиција денеска соопшти дека запленила повеќе од еден тон кокаин и разбила меѓународна група осомничена за шверц на големи количини на дрога во Европа и северозападна Африка од Сент Винсент и Гренадини, островска нација во Карипското Море.

Приведени се осум лица, повеќето од нив се албански државјани, пренесува грчки Катимерини.

Според изјавата, полицијата запленила 1,18 тони дрога во изнајмени станови во областа Етолија-Акарнанија.

Во акцијата учествувале одделението за грчки полиции на грчката полиција, пристанишните власти и единицата за финансиски криминал на грчкото Министерство за финансии, заедно со Управата за спроведување на дрога на САД (ДЕА), додава грчки портал Грчки репортер.

 

Прочитајте и...  АХВ: Максимално да се почитуваат препораките од СЗО за спречување на коронавирусот

Прочитај повеќе

Хонгконг на околу седум милиони жители ќе им подели по 1.280 долари во готово

Слободен печат

Почнаа карневалските празнувања во Струмица

Слободен печат

АКЦИЈА ВО УКРАИНА: Властите уништуваат 37.000 шишиња нелегално произведена вотка

Слободен печат

Руската полиција заплени бетмобил (ВИДЕО)

Слободен печат

Асанж се пожали дека не може да ја следи постапката за екстрадиција: Во ова учествувам како да гледам Вимблдон

Слободен печат

Трамп најави пресконференција за коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Додик: Посетата на Ѓукановиќ на БиХ е штетна по националниот интерес на Република Српска

Слободен печат

Тавила: Северна Македонија е подготвена за рано откривање на случаите со коронавирусот

МИА Агенција

Јенс Шпан: Германија е на почетокот од епидемијата на новиот коронавирус

Слободен печат

Листата на чекање сѐ подолга: Речиси осум илјади луѓе сакаат да патуваат во вселената

Слободен печат

Струмичкиот карневал нема да се откаже, ќе се следат препораките од надлежните

Слободен печат

Косово: Ниту едно лице не е заразено со коронавирус

Слободен печат