22 C
Скопје

Грчев: Порта Македонија и спомен куќата на Мајка Тереза треба да се срушат, другите споменици може да се дислоцираат

Архитетот Мирослав Грчев во „Само Интервју“ зборуваше за уривање и дислоцирање на спомениците од проектот „Скопје 2014′.

Според Грчев диктаторски потег е влада да се меша во нешто што не паѓа во нејзина надлежност.

-Случајот со спомен куќата Мајка Тереза, која по габарит е изградена, не е само опремена. Првото тешко прекршување на Уставот е што споменикот е идеја од премир од влада за уредување на град. Тоа е строго забрането и е спротивно на основната темелна вредност. Не може владата да се бави со нешто што е во надлежност на локална самоуправа. Тоа е диктаторски потег. Тоа што влада дискутира за што да се прави со овој проект е истра грешка како онаа на Груевски, ова е исказ на една импотенција и од политички и од уставно-правен тип. Владата не е надлежна да расправа за тоа. Идејата за пренамена е за мене вон памет.

Тој истакна дека е потребно рушење на Порта Македонија и Мајка Тереза, а дислокација на другите споменици.

-Не е направена студија колку ричи демонтирање на тие градби и споменици, нема ни пресметка, ниту е консултиран градежен инженер. Еден аспект е дека вакви прекршувања зрачат со незаконитост, од друга страна улиците се уништени. Уличниот коридор е најтрајната инфраструктура. Јавните патишта овозможуваат слобода на движење. Ако Порта чинела 7 милиони ќе се сруши за помалку од 70.000 евра.Мајка Тереза два пати помалце. Во самите елаборати има екстензивни елаборации и за мерките. Овде има куси упатства на форма на јавна анкета. Другите споменици или скулптури може да се дислоцираат, рече Грчев.

Поврзани вести

Чешкиот претседател го повтори ставот од пред две години: Признавањето на Косово е грешка

Фармацевтските компании го критикуваат Бајден за поддршката за укинување на патентот за вакцини

Слободен печат

Хрватска планира да забрани работа во недела

Слободен печат

Ковид хорор пострашен од Индија: Премиерот на Непал моли за помош

Слободен печат

Македонец стана член на престижна меѓународна стручна асоцијација

Слободен печат

Германија против укинување на патентите за вакцините

Слободен печат

Остави Коментар