Граѓанска акција за ослободување на забетонираните дрвја (ФОТО) – Слободен печат
ВестиСкопје

Граѓанска акција за ослободување на забетонираните дрвја (ФОТО)

Граѓаните денеска со симболична акција во Градски парк ги доцртаа корените на забетонираните дрва и им поставија синџири со пораки за слобода.

Фото: Фејсбук

 

Тие бараат од Град Скопје и надлежните, да бидат ослободени дрвјата од бетонот кој ги гуши нивните корени.

Фото: Фејсбук

Шилегов неодамна изјави дека само 187 од над 1.000 заробени дрвја во Скопје биле под нивна надлежност, но дури и од нив градот во период од шест месеци, ослободил само 20.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close