Граѓаните вознемирени и испаничени: Ни рекоа смирено да го напуштиме трговскиот, не ни кажаа зошто

Пред околу половина час, на разгласот на трговскиот центар се расчуло дека сите присутни треба да го напуштат објектот, по што обезбедувањето на Сити Мол, почнало да ја спроведува евакуацијата на граѓаните, велат очевидци за „Слободен печат“.

Вработените и посетителите не знаеле зошто е наредена евакуација, но биле замолени без паника да излезат од трговскиот центар, изјави за „Слободен печат“ една посетителка на Сити Мол.

– Кога го слушнавме разгласот не обзеде паника и покрај тоа што порачуваа да бидеме смирени, ние се обидувавме со моите другарки во истиот момент што побрзо да излеземе од трговскиот.

„Слободен печат“ разговараше и со дел од вработените во продавниците кои се наоѓаат во Сити Мол кои ни изјавија дека тие најнормално ја примиле објавата на разгласот, бидејќи и во минатото се случувало да има дојави за бомби и ја знаеле целата процедура како да го напуштат трговскиот центар без паника.

Прочитајте и...  Три деца загинаа во експлозија во Романовце, на повредите им подлегна и 58-годишен маж

Околу трговскиот центар е забележано големо присуство на полиција која го обезбедува целиот Сити Мол, а може да се забележат возила на противпожарната бригада, како и возила на итната медицинска помош.

– Прво ни беше јавено да одиме кај Сити Мол дека има дојава од бомба, а потоа кога дојдовме ни кажаа дека имало пожар од запалена машина во еден од рестораните на третиот кат. Пожарот беше изгаснат, а сега чекаме да видиме што ќе се случува понатаму, изјави еден од пожарникарите за „Слободен печат“.

Засега немаме официјални информации за каков вид на направа станува збор и очекуваме МВР да излезе со соопштение.

Прочитајте и...  Словенија е подготвена да ги затвори границите ако се зголеми ризикот од коронавирусот

Прочитај повеќе

Словенија е подготвена да ги затвори границите ако се зголеми ризикот од коронавирусот

Слободен печат

Белата куќа ќе побара дополнителни пари од Конгресот за борба со коронавирусот

Слободен печат

ХИВ позтивни жени во Јужноафриканската Република биле стерилизирани без нивна согласност

МИА Агенција

Исламски џихад го прекина огнот со Израел

Слободен печат

Кинескиот амбасадор во Москва тврди: Кина има вакцина за новиот коронавирус

МИА Агенција

Доларот профитира поради стравот од брзото ширење на коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

три × 2 =

Прочитај повеќе

Партијата на Харадинај бара да не се укинуваат таксите за српските производи

Слободен печат

Илјадници мајмуни заразени од коронавирус: Научниците експериментираат за да дојдат до ефикасна вакцина (ВИДЕО)

Слободен печат

Нетанјаху нареди да продолжат нападите врз појасот Газа

МИА Агенција

Нови снимки на НАСА: На Антарктикот за шест дена се стопиле десет сантиметри мраз

Слободен печат

Продажбата на паметни телефони во Кина опадна за повеќе од една третина

МИА Агенција

Секаде е празно, се чувствува надреална атмосфера од непознатиот непријател

Слободен печат