„Граѓаните“ наместо исфрлање од ЛШ, добија смешна казна од УЕФА – Слободен печат
СпортФудбал

„Граѓаните“ наместо исфрлање од ЛШ, добија смешна казна од УЕФА

Иако му се закануваше најтешка казна, англискиот шампион помина само со парична казна.

Англискиот шампион Манчестер сити успеа да избегне тешки казни од страна на УЕФА поради незаконско договарање на трансфери на фудбалери помлади од 18 години.

Најтешките казни за ова дело се исфрлање од европските натпреварувања или забрана за трансфери во два преодни рока, „граѓаните“ на крајот поминаа со смешна казна. УЕФА одлучи да го казни Манчестер сити со смешни 314.000 фунти која челниците на англискиот шампион веднаш ја платија.

За сличен прекршок, друг англиски премиерлигаш, Челси, доби казна со забрана на ангажирање на фудбалери во два преодни рока.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close