Граѓаните на оваа ех-ју земја масовно заминуваат во ЕУ- Слободен печат

Граѓаните на оваа екс-ју земја масовно заминуваат во ЕУ

Бројот на државјани на БиХ кои од таа земја заминуваат во Европската унија е во постојан пораст, потврдуваат последните податоци на Евростат.

Тие наведуваат дека во 2018. година 53.520 граѓани на БиХ за прв пат добиле дозвола за престој во некоја од земјите членки на ЕУ.

Во 2017. година вкупниот број на дозволи за престој кои државјаните на БиХ за прв пат ги добиле во некоја од земјите од ЕУ изнесувал 26.395, додека во последните пет години прв пат дозвола за престој добиле 150.000 граѓани на Босна и Херцеговина.

Најголем број дозволи за престој на државјаните од оваа земја има издадено Германија – 16.523.

Веднаш зад Германија се наоѓа Словенија со повеќе од 15.000 издадени дозволи за престој (15.714).

На трето место е Хрватска, која минатата година на жителите на БиХ им има издадено 12.996 дозволи за престој.

Одреден број на дозволи имаат издадено и земји, како што се Италија (976), Чешка (513), Франција (337) и Белгија (171).

Државјаните на БиХ имаат добиено дозволи за престој и во Бугарија, Данска, Естонија, Ирска, Грција, Шпанија и Кипар, според Евростат.

Прочитај повеќе

Град лежи на 72.000 тони дијаманти, но не може да се збогати

Слободен печат

Две деца загинаа, 20 повредени откако школски автобус излета од пат во Германија (ВИДЕО)

Слободен печат

Под набљудување 16 лица во САД кои биле во контакт со носител на корна вирусот

Слободен печат

„Стапи во брак со својот силувач“: Контроверзен закон предизвика бес во Турција

Слободен печат

Пивара Скопје доби нова А-интегрирана еколошка дозвола

Слободен печат

МЕПСО: Ќе се модернизира најзначајната трафостаница за снабдување на Скопје

Слободен печат

Остави Коментар

eleven − six =

Прочитај повеќе

Се раскитува новогодишната елка на плоштад (ФОТО)

Слободен печат

ЕУ со осуда за нападите врз цивлни цели во Сирија

МИА Агенција

Македонија бележи назадување на Индексот за перцепција на корупцијата

Слободен печат

Трамп е првиот претседател кој ќе „маршира за живот“

Слободен печат

Османи: Владата се обидува максимално да биде во коректни односи со медиумите

Слободен печат

Одбележувањето на 75 години од ослободувањето на Аушвиц предизвика општ хаос во Ерусалим (ФОТО)

Слободен печат