14 C
Скопје

Граѓаните ќе може да извадат дигитален сертификат дека се вакцинирале, велат од Министерството за здравство

Вакцинацијата на повозрасните граѓани тече во моментот. Станува збор за граѓани над 77 години и веќе се пријавуваат и граѓани постари од 76 години, после што ќе се спушта границата и натаму и истите ќе се опфатат при пристигнувањето на новите пратки вакцини, велат од Министерството за здравство за Слободен печат.

Закажан е и состанок на бордот на Европската медицинска агенција меѓу 6 и 9 април и од тие препораки ќе произлезе и одговорот на прашањето дали ќе произлезат нови насоки за возрасната граница на оние што се вакцинираат со вакцината на производителот Астра Зенека. Тие препораки ќе ги примени и македонското здравство.

,,Доколку ставот е да се продолжи вакцинацијата со Астра Зенека и нема никаков проблем сите ќе може да бидат и ревакцинирани со оваа вакцина. Околу 20 проценти од закажаните термини не се реализирани на пунктовите ширум државата”, објаснуваат од Министерството.

Прочитајте и...  Родителите и наставниците гневни за дигиталните учебници: Следна реформа ќе биде модерни училишта без наставници!

Дефиниран е сертификатот за Ковид 19 вакцинација. Инаку ЕУ се уште има само предлог за ковид пасош, кој не е усвоен.

,,Нашата земја ги следи препораките на ЕУ и ќе се прилагодиме кон нивните препораки и насоки што ќе бидат дадени. Граѓаните доколку имаат потреба ќе може да извадат сертификат за уредна вакцинација кој ќе биде дигитален, инаку потврдата што ја добиваат за вакцинација ќе биде доволен доказ за вакцинален статус во нашата земја”, велат од министерството за Слободен печат.

Поврзани вести

Министрите за надворешни работи на Г7 во мај ќе одржат состанок со физичко присуство

Слободен печат

Донесена одлука за едностран раскин на Договорот за концесија за ископ на песок во Долно Коњаре

Слободен печат

Српските државјани нема да плаќаат патарини од 15 јуни до 15 август во Македонија

Слободен печат

Меркел бара дијалогот со Русија да продолжи

Слободен печат

Израел и Велика Британија размислуваат за „зелен коридор за патување”

Слободен печат

Во Велес вчера немало нов ковид-случај, денеска регистрирани 36 позитивни

Слободен печат

Остави Коментар