10.8 C
Скопје

„Граѓаните“ имаат одлична сезона, може да освојат четири титули!

Составот на Пеп Гвардиола оваа натпреварувачка сезона 2020/2021 има навистина добри резултати и со сериозни амбиции да освојуват трофеи во повеќе натпреварувања.

Вечерва обезбедија четвртфинале во Лигата на шампионите откако двапати фудбалерите на Манчестер сити го совладаа тимот на Борусија Менхенгладбах.

И според предвидувањата на светските обложувалници премиерлигашот од „Етихад“ има најголеми шанси да се искачи на европскиот трон.

Во Премиер лигата е на добар пат да го освои првото место, моментно има 71 бод, 14 повеќе од второпласираниот Манчестер јунајтед.

На 25 април ќе го играат финалето во Лига купот во Лондон на „Вембли“ стадионот против Тотенхем. А воедно се борат и за трофеј во ФА купот, таму на 20 март во четвртфиналето ќе ги одмери силите со Евертон.

Шансата за освојување на сите тие натпреварувања постои, иако Гвардиола не верува дека тоа може да се случи.

– Четири трофеи се утопија. Тоа никогаш не се случило и мислам дека нема ни да се случи – вели Гвардиола.

Поврзани вести

Кои се најпознатите прекари на фудбалерите: Трактор, психо, пирана, пират….

Слободен печат

Челси му се реваншира на Лестер за поразот во ФА Купот и го остави да виси за ЛШ

Слободен печат

Црвена звезда на чекор до титулата во АБА лигата, неверојатен натпревар во Белград

Слободен печат

Официјално: Бензема по шест години повторно во француската репрезентација

Слободен печат

ЕСПН ќе снима документарец за најомилениот кошаркар во НБА, „џинот“ Бобан Марјановиќ

Слободен печат

ВИДЕО: Голчиштето на Кавани недоволно за победа на Јунајтед, нов триумф за Алиоски и Лидс

Слободен печат

Остави Коментар