Градот со 20 милиони денари ќе ја субвенционира Дрисла

И покрај жестока дебата која се разви на денешната седница на Град Скопје околу предлог одлуката за субвенционирање на депонијата Дрисла, мнозинството во Советот со 23 гласа за, одлучи со 20 милиони денари да го субврнационира работењето на Дрисла.

Советникот од опозицијата, Михајло Маневски, рече дека е несоодветно со пари на граѓаните да се субвенционира Дрисла.

– Градот само што ја презеде Дрисла и веднаш се бараат субвенции. Зошто со парите на граѓаните да се решаваат проблемите што ги создале ЈКП Тетово, кое должи 900.000 евра на Дрисла и Клинички центар кои должат 9 милиони денари, праша Маневски.

На одлуката за субвенционирање реагираше и Светлана Колариќ, која рече дека за да се платат ручеците и адвокатските услуги, сега Градот треба од парите планирани за Лајка, да и даде на Дрисла.

Прочитајте и...  Честитка од претседателот Пендаровски по повод 24 Мај, Денот на словенските просветители Св. Кирил и Методиј

– Кучињата не изедоа, а ние наместо да ја отвориме Лајка, и даваме пари на Дрисла, бидејќи се од иста ставка, рече Колариќ.

Прочитај повеќе

Кој е посилен од државата?

Чулев: СВР Струмица ги истражува донациите и дали лицата кои ги делеле ги почитувале мерките за Ковид-19

Слободен печат

Кумановци горди на двајцата доктори сограѓани беа дел од тимовите за трансплантација на срце и бубрези

Слободен печат

Протести во Минск против кандидатурата на Лукашенко за шести мандат

Слободен печат

Во Грција основните училишта и градинките се отвораат од 1 јуни

Слободен печат

Манчевски: Ако нема избори на 21 јуни, тогаш мора да се продолжи вонредната состојба

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Се слави во Чаир: Оро за време на полициски час? (ВИДЕО)

Слободен печат

Скоро пет и пол милиони лица заразени со Ковид-19

Слободен печат

Земјотрес го погоди Иран, најмалку 6 лица повредени

Слободен печат

Јовески: Поради новонастаната состојба одредени дејствија се одлагаат или не се преземаат

Слободен печат

Најмалку 107 лица заразени со коронавирус на миса во Франкфурт

Слободен печат

Драма во Сараево: Мечка се бори за својот живот, едно младенче е фатено, другото се уште се бара (ВИДЕО)

Слободен печат