19 C
Скопје

Градоначалникот на Скопје Шилегов објасни каде ќе се движат двете линии на трамвајот на тркала низ Скопје

Највениот автобуски превоз, односно трамвај на тркала или автобуско метро е еден од проектите на Скопје-зелен град, за овој проект зборуваше градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов во „10 минути“ на ТВ21. Се работи за проект кој ќе биде реализиран со 70 милиони евра заем од ЕБОР.

„Едната траса е од Лисиче до Ѓорче Петров, а другата од Пинтија до Бутел. Првата траса ќе биде од Лисиче преку булеварот Јане Сандански, врти лево кон црвениот крст, десно низ центарот, по партизанска, до сегашното депо на ЈСП во Ѓорче Петров. Втората линија ќе биде од Пинтија до Бутел“, објасни Шилегов.

Шилегов рече дека станува збор за еден проект кој што сега го користат многу градови, и му е драго што и Скопје е дел од тоа друштво.

Поврзани вести

„9 Мај“ – нов парк во Аеродром

Слободен печат

Богдановиќ: Одлуката за суспензија на земјиштето спроти ГТЦ може да предизвика штета на Општината

Слободен печат

Нов зелен плоштад кај Поликлиниката „Млин Балкан“

Слободен печат

Викендов автобусите ќе сообраќаат до 23 часот, билетарниците ќе работат вообичаено

Слободен печат

Град Скопје: Со над 3 000 пријави исполнети се финансиите за јавниот повик за субвенции за велосипеди

Слободен печат

Општина Карпош објави оглас за субвенционирање на купување нови велосипеди

Слободен печат

Остави Коментар