Градоначалникот на Њујорк до федералната Влада: Недела е денот Д, испраќајте помош

Болниците во Њујорк се полни со заразени од коронавирусот.

Градоначалникот на Њујорк, Бил де Блазио, побара од американската администрација денеска поголема медицинска опрема за борба против Ковид-19 истакнувајќи дека бројот на смртни случаи во тој град, епицентар на епидемијата во САД, ќе се зголеми доколку помошта не пристигне до недела.

Де Блазио, им се придружи на голем број официјални претставници незадоволни од одговорот на Вашингтон на кризата.

– Ако не добиеме федерална помош во растечката криза, ние сме во опасност да започнеме да ги губиме животите што би можеле да ги спасиме. Недела е Ден Д, потребна ни е помош до недела, истакна Де Блазио.

Болниците во Њујорк се полни со заразени од коронавирусот.

Во државата Њујорк, пријавени се скоро половина од 141.883 потврдени случаи во САД и повеќе од една третина од 2.477 смртни случаи на национално ниво.

Прочитајте и...  „Проба за протест“ на партијата на премиерот Курти во Приштина

Прочитај повеќе

Протест на илјадници лекари во 21 италијански град: „Не сакаме аплаузи туку вреднување на нашиот труд“

Слободен печат

Околу 51,7 милиони родители во САД загубиле приходи за време на епидемијата

Слободен печат

Бран апсења во Хрватска: Паднаа шефот на „Шуми“, функционери од ХДЗ и бизнисмени

Слободен печат

Врховен сè уште нема донесено одлука за одењето во затвор на Јанкулоска

Слободен печат

Алијансата на Албанците ја повикува Антикорупциска да реагира на недоличното однесување на функционерите на ДУИ

Слободен печат

Изнемоштен коњ паднат среде улица, сопствениците го удираат и влечат за да стане! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Најголем квартален пад на француската економија од 1968 година, од 5,3 отсто

Слободен печат

Пад на италијанскиот БДП и до 13 отсто

Слободен печат

Пендаровски разговараше со Папата Франциск за солидарноста која е клучен елемент за заедничката борба против пандемијата

Слободен печат

Меланија Трамп ги коментираше протестите во САД

Слободен печат

ОТА ги отфрла како невистинити тврдењата на министерот Чулев

Слободен печат

Од ова коцкање со изборите – полошо здравје!

Слободен печат