Град во Хубеи нуди речиси 1.500 долари доколку пријават симптоми за коронавирус

Град во кинеската провинција Хубеи, каде се наоѓа епицентарот на епидемијата на коронавирус, ќе им плати на своите жители 10.000 јуани (1.425,96 американски долари) доколку, по своја иницијатива, тие пријават симптоми на болеста и, по тестирање, тоа е потврдено.

Едномилионскиот град Чианџианг, на околу 150 километри од градот Вухан, објави вкупно 197 случаи и ги засили своите напори да обезбеди изолација и третман на заразените. Ова е друга област која нуди парична награда за да ги охрабри луѓето доброволно да се тестираат за коронавирусот.

Провинцијата Хубеи објави повеќе од 65.000 случаи на заразени и повеќе од 2.600 смртни случаи. На глобално ниво, смртните случаи се околу 2.800, а заразените се 80.000.

Прочитајте и...  ВМРО - ДПМНЕ предлага нови мерки за решавање на проблемот со угостителите

Специјалната рабтна група во Чианџианг која се занимава со борба со епидемијата, објави дека жителите ќе добијат 10.000 јуани доколку се потврди инфекција со коронавирус. Ова не важи за оние веќе дијагностицирани. Луѓе кои доброволно се тестираат но не може веднаш да бидат оквалификувани како заболени, ќе добијат по 1.000 јуани а оние за кои има сомненија – 2.000. Во други области на Хубеи исто се даваат пари на оние кои доброволно се тестираат но сумите се по околу 550 јуани (1 долар – 7 јуани)

Прочитај повеќе

Бројот на крводарители сведен на минимум

Слободен печат

Авганистан денеска ослободи 100 талибански заробеници

МИА Агенција

Спасовски: Владата во ниту еден момент не заборави на граѓаните на Општина Куманово

Слободен печат

Лајчак известен дека Курти лично ќе го предводи косовскиот тим за преговори со Србија

Слободен печат

Што после коронавирусот? Започнува „втората фаза“ – Овие земји во Европа почнаа да ги олабавуваат мерките

Слободен печат

Не чекале коронатест – патници од индонезиски брод скокале во море и пливале до брегот

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Постигнат договор во ОПЕК за намалување на дневното производство на нафта

МИА Агенција

Оваа техника за дишење може да им го спаси животот на заболените од коронавирус: Англиски лекар објаснува како да ги спасите белите дробови (ВИДЕО)

Слободен печат

Бебе заразено со коронавирус во Македонија

ЕЦДЦ: Европа сѐ уште не го достигна врвот на епидемијата

МИА Агенција

Стравувајќи од нова епидемија Кина стави во карантин регион од 640 илјади луѓе

Дејан Андоновиќ

Синот на српскиот претседател Вучиќ заразен од коронавирус: „Сине ќе победиш, те сака тато“

Слободен печат