-7 C
Скопје

Град Скопје: ЈП „Лајка” ќе го реши проблемот со кучињата скитници

Град Скопје реагира на тврдењата на ВМРО-ДПМНЕ околу состојбите и условите во новиот стационар „Лајка”. Оттаму велат дека со отворањето на новиот објект на стационарот за кучиња и спроведувањето на новата програма, ЈП „Лајка” ќе биде првата алка во синџирот за хумано решавање на проблемот со кучињата скитници, како и намалување на нивниот број на скопските улици.

-Новиот стационар за кучиња на ЈП „Лајка” е нов и модерен стационар, согласно со сите европски стандарди за ваков вид на објекти. Сакаме да потенцираме дека изминатиов период беа извршени серија на зафати, а како најважни можеме да ги издвоиме:

– Во соработка со Општина Гази Баба, целосно гo легализиравме објектот на стационарот, кој со години функционираше како дивоградба;

Прочитајте и...  Забранет влез во Грција за странски државјани до 14 декември: Осми месец е затворена границата кон Македонија

– Извршивме целсна реконструкција на двата објекти на стационарот, каде што беше извршена целосна демонтажа на постојните метални боксови и елементи, се изврши реконструкција на покривот, поставена е изолација и фасада која воопшто ја немаше досега;

– Во објектот е поставено ново подно греење;

– Изградена е нова ветеринарна амбуланта во стационарот;

– Добиен е нов простор за администрацијата на јавното претпријатие;

– Изграден е нов парк за кучиња, со терени за ресоцијализација на трауматизирани кучиња, како и нов пристапен пат;

– Со реконструкцијата и проширувањета на стационарот „Лајка”, покрај подобрувањето на условите, во однос на поранешниот стационар „Вардариште”, двојно е зголемен неговиот капацитет, поточно внатрешниот капацитет е зголемен од 81 на 100 внатрешни апартмани за кучиња со подно греење и дополнително се изградени и 60 надворешни боксови за кучиња.

Прочитајте и...  Османи на министерски состанок на Северно-aтлантскиот Совет на НАТО

-Дополнително, сакаме да потенцираме дека овој стационар и програмата се само дел од новиот концепт за хуман третман и справување со големиот број на улични кучиња. Една од главните цели во воспоставувањето на систем за контрола на нивната популација бара вклучување на повеќе општествени чинители, а клучен во него е процесот на чипирањето на уличните кучиња и домашните миленици што го реализира Агенцијата за храна и ветеринарство- стои во реакцијата од Град Скопје.

Се отвори Лајка, во 50 боксови треба да згрижи 1970 бездомни кучиња (ГАЛЕРИЈА)

Поврзани вести

Од денеска до 3 декември во Скопје: Деветти Самит на „Македонија 2025″

Слободен печат

Дебата за спроведување на новиот Закон за слободен пристап до информации од јавен карактер

Слободен печат

Собраниска Комисија за финансирање и буџет: Продолжува амандманската расправа за државната каса за 2021 година

Слободен печат

Пораки од канцеларката Меркел: Сè уште има шанса за прва меѓувладина конференција со С. Македонија до крај на годината

Слободен печат

Контроверзниот доктор кој беше член на тимот на Трамп за борба против ковид-19 поднесе оставка

Слободен печат

Д-р Литовски: Признавањето на бугарски корени е исто како да речеме дека сега сме Бугари

Слободен печат

Остави Коментар