Град Скопје донесе одлука да ги откаже екскурзиите на сите средни училишта (ВИДЕО)

Градот обезбедил средства за хигиена за училиштата, а градоначалникот ги потсети раководствата на училиштата, да ги стават во употреба обезбедените средства.

Во обид да се спречи ширењето на коронавирусот во Македонија, училиштата ќе ги откажат или одложат на неопределено сите планирани екскурзии. За ова денеска на прес конференција информираше градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов.

–Согласно со задолженијата добиени од Владата на Република Северна Македонија сите училишта своите планирани патувања и екскурзии во Република Италија ќе ги откажат или одложат на неопределено време. До крајот на оваа недела ќе биде одржан и едукативен час за превенција од вирусот согласно со препораките на Светската здравствена организација и Владата на РСМ – најави Шилегов, и додаде дека денеска до директорите на средните училишта издал наредба раководните органи во училиштата внимателно да ги следат и целосно да се придржуваат на препораките за превенција и справување со корона вирусот кои ги даваат надлежните институции.

Прочитајте и...  ВУХАН И ПОНАТАМУ ПОД БЛОКАДА: Веќе 6 дена немаат новозаразени, а во градот владее војничка дисциплина

Градот обезбедил средства за хигиена за училиштата, а градоначалникот ги потсети раководствата на училиштата, да ги стават во употреба обезбедените средства.

– Училишните раководства се задолжуваат да ги стават на користење средствата што ги обезбеди Градот, да одржуваат највисоко ниво на хигиена, применувајќи ги сите санитарни-хигиенски средства и активности кои им се на располагање. Градот Скопје има обезбедено доволно количини антибактериски сапуни за училиштата. Градот Скопје како основач и надлежна институција за средните училишта, непрекинато и одблизу ја следи состојбата во училиштата и ќе ги преземе сите неопходни мерки за заштита на здравјето на сите членови на училишните заедници – нагласи Шилегов.

Прочитај повеќе

Од коронавирус починаа 821 лица, но еден податок сепак ги охрабрува Италијанците

Слободен печат

ЕК: Ние работиме да ја надминеме оваа криза врз основа на европските вредности

Слободен печат

Волонтерка од Вухан: „Се исплашив, но знаев дека морам да му на својот град“

Слободен печат

Столтенберг: Лично почувствував вистинска среќа гледајќи го знамето развиорено заедно со сите други знамиња на НАТО членките

МИА Агенција

Во Србија регистрирани 44 нови случаи, три смртни случаи, вкупно заразени 785 лица и 16 починати

МИА Агенција

Кипар воведува и полициски час

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Филипче: Заводот во Козле нема да работи, заразени се осум медицински лица и двајца пациенти

Слободен печат

По Црна Гора и Албанија побара помош од НАТО за справување со коронавирусот

СзС: Изјавата на Вучиќ за 24 часовен карантин може да предизвика паника

МИА Агенција

Градоначалникот на Њујорк до федералната Влада: Недела е денот Д, испраќајте помош

МИА Агенција

Лука (19) починал од коронавирус, лекарот во Лондон му рекол да не се грижи: „Имаш само засилен грип“

Слободен печат

Филипче: Починатата пациентка од Струга немала коронавирус, но сепак е назначен нов директор

Слободен печат