Грабар-Китаровиќ: Претседателската кампања не е започната, нема причина за соочување со ОБИЧНИ ГРАЃАНИ – Слободен печат
ВестиРегион

Грабар-Китаровиќ: Претседателската кампања не е започната, нема причина за соочување со ОБИЧНИ ГРАЃАНИ

Соопштението е реакција на барањето на претседателските кандидати Зоран Милановиќ и Мирослав Шкоро јавно да се соочат со Грабар-Китаровиќ.

Кабинетот на хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ објави дека официјалната претседателска кампања не е започната, па нема причина таа да се „соочува со обични граѓани”.

Соопштението е реакција на барањето на претседателските кандидати Зоран Милановиќ и Мирослав Шкоро јавно да се соочат со Грабар-Китаровиќ.

„Ниту Милановиќ, ниту Шкоро сè уште немаат собрано 10.000 потписи, така што не се ни официјални кандидати, ниту пак е почната кампањата. Кога ќе се распишат изборите – може, барем претседателката никогаш не бегала од луѓе и комуникација пред публика. Но, за сега, Зоран Милановиќ за нас е обичен граѓанин, па зошто претседателката на Републиката би се соочила со граѓанинот Милановиќ. Нема причина за тоа”, се наведува во соопштението од Кабинетот.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close