Грабар-Китаровиќ: Не сакам ниту да размислувам за евентуално паѓање на Владата

Хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ денеска изјави дека за евентуално паѓање на Владата на Андреј Пленковиќ не сака ни да размислува, бидејќи станува збор за хипотетичко прашање.

– Не учествувам во тие преговори, но верувам дека сите размислуваат дека стабилноста на Владата е важна не само во контекст на претседавањето на Хрватска со Европската унија, туку и за продолжување на позитивните макроекономски трендови, посочи таа.

Изјавата на хрватската претседателка доаѓа откако се почесто во јавноста се спомнува можноста од предвремени избори, откако коалицискиот партнер на ХДЗ  – Хрватската народна партија (ХНС) му порача на премиерот Андреј Пленковиќ дека ќе ја напуштат коалицијата доколку не се најдат финансиски средства за поголеми плати на вработените во училиштата.

Прочитајте и...  Белградската „Штарк арена“ повторно станува ковид-болница

Прочитај повеќе

СЗО ги прекинува испитувањата: Хидроксихлорокин не ја намалува смртноста од коронавирусот

Слободен печат

Партиите продолжуваат да ги презентираат изборните понуди на средби со граѓани

МИА агенција

СЗО: Рекордно дневно зголемување на бројот на новозаразени – Нови 212.326 случаи на коронавирус

Слободен печат

Вкупниот број на активни случаи изнесува 3.611, Чаир со најмногу заразени

Слободен печат

Шекеринска од Дебар: Минималната плата ќе биде 20.000 денари

Слободен печат

Силјановска – Давкова: Нема самопочит, без почит кон предците, кон историјата, нема дрво без корен

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мицкоски: Се пријавувам да бидам првиот кандидат за ветинг на македонската политичка сцена

Слободен печат

Спасовски: Народот ги виде Скопје 2014 во стиропор и ВМРО-ДПМНЕ во криминал и веќе избра сигурна иднина и пари кај граѓаните

Слободен печат

Вучиќ ја пофали Македонија дека чесно тестирала и се пофали дека Србија направила најмногу тестови во регионот

Слободен печат

Ахмети од Кичево: Македонија се гордее со Мајка Тереза, ќе се гордее и со премиерот Албанец

Слободен печат

Силен и пороен дожд поплави улици во Битола (ВИДЕО)

Слободен печат

Денес е најлошиот ден од почетокот на пандемијата во светот, новозаразени има преку 200 илјади

Слободен печат