Готово: Маурицио Сари се договори со Јувентус! - Слободен печат

Готово: Маурицио Сари се договори со Јувентус!

Сари во италијанскиот шампион ќе има годишна заработка од седум милиони евра, а се очекува Челзи да го потврди неговото заминување во текот на денешниот ден.

После долги преговори, „Старата дама“ се договори со Челзи околу обесштетувањето и ќе плати околу три и пол милиони евра за освојувачот на Лига Европа.

На почетокот од разговорите англискиот клуб бараше шест милиони евра, но спортскиот директор Фабио Паратички успеа да ја убеди директорката на Челзи Марина Грановскаја и за скоро да се преполови таа сума и го обезбеди доаѓањето на Сари.

Ако во првата сезона донесе нови трофеи за Јуве, Челзи ќе добие и додатни бонуси, па можно е лондонските „сини“ да заработат и 500.000 илјади евра повеќе.

На „Стемфорд Бриџ“ како нов стратег на клупата го гледаат својот легендарен ас Френк Лампард кој имаше добри резултати на почетокот од тренерската кариера со Дерби Каунти.

Прочитај повеќе

„Диви“ се врати во Македонија, потпиша за Пролет

Слободен печат

Мекинро: Се обложувам дека Ѓоковиќ ќе биде рекордер!

Слободен печат

Мухамед Али – кралот на рингот кој беше поголем од митот за себеси (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Германски ракометар заклучен во тоалет за време на натпревар

Слободен печат

Баерн подготвува чистка на лето, прв ќе лета Перишиќ

Слободен печат

Карлос Саинц триумфира на премиерното Рели Дакар во Саудиска Арабија

Слободен печат

Остави Коментар

four × 4 =

Прочитај повеќе

Желбите на Пандев: Македонија да игра на ЕВРО 2020 и Џенова да остане во Серија А

Слободен печат

Поранешен фудбалер на Реал Мадрид замешан во пукањето на Ковачевиќ

Слободен печат

Таа е наследничката на Шарапова: Руска тенисерка која не остава никого рамнодушен (ФОТО)

Зоран Спасоски

Покетино сигурно доаѓа во Јунајтед доколку…

Слободен печат

Јувентус и Барселона ќе прават двојна размена

Слободен печат

Јокиќ го предводеше Денвер до пресврт и триумф над „воините“ (ВИДЕО)

Слободен печат