Готово: Филип Костиќ е нов фудбалер на Јувентус

Филип Костиќ/фото: EPA-EFE/RONALD WITTEK

Српскиот репрезентативец утре и официјално ќе стане фудбалер на италијанскиот гигант Јувентус.

Во текот на денешниот ден, Јувентус и Ајнтрахт Франкфурт ги договорија сите детали околу отштетата и бонусите и се очекува утре изутрина Костиќ да пристине во Торино на лекарски прегледи по што ќе следува и потпишување на договорот и официјална промоција на Србинот во италијанскиот тим.

Трансферот ќе изнесува помеѓу 16 и 18 милиони евра плус бонуси, а Костиќ ќе потпише повеќегодишен договор со Јувентус.

Костиќ во Јувентус ќе му се приклучи на репрезентативниот колега Душан Влаховиќ и ќе биде четврто засилување во летниот преоден рок на „старата дама“ по Пол Погба, Анхел ди Марија и Глеисон Бремер.

 

Видео на денот