Готово: Барса има нов голман (ФОТО)

twitter.com/Blaugranagram

Иако во еден момент делуваше дека од Валенсија за трансферот на Јаспер Силесен добија само пари, Барса експресно најде нов чувар на мрежата.

Од „Местаља“ на „Камп Ноу“ официјално доаѓа Нето кој според најавите би требало да биде алтернатива за Тер Штеген.

Барселона заработи 35 милиони евра од продажбата на Силесен, но истите пари ги плати на Валенсија за услугите на Нето.

Таков очигледно бил договорот, Барса успеа сепак да одложи дел од плаќањата, ќе уплати првин 26 милиони евра до Валенсија, а девет милиони се резервирани за бонуси.

Поранешниот голман на Јувентус и Фиорентија со Барса ја потврди соработката која ќе трае до лето 2023 година и со откупна клаузула од 200 милиони евра.

Видео на денот