Гостински победи за Челси и Сити во Премиер лигата

epa08789161 Timo Werner of Chelsea (C) celebrates scoring his team's third goal during the English Premier League soccer match between Burnley FC and Chelsea FC in Burnley, Britain, 31 October 2020. EPA-EFE/Alex Livesey / POOL EDITORIAL USE ONLY. No use with unauthorized audio, video, data, fixture lists, club/league logos or 'live' services. Online in-match use limited to 120 images, no video emulation. No use in betting, games or single club/league/player publications.

Фудбалерите на Челси по два нерешени натпревари во Премиер лигата, денеска славеше со убедливи 0:3 на гостувањето кај последнопласираниот Барнли.

Хаким Зијех во 26. минута ја најави победата на „сините“, за во второто полувреме работата да ја завршат Курт Зума и Тимо Вернер. Со оваа победа Челси се искачи на четвртото место на табелата со 12 бодови, еден помалку од лидерите Евертон и Ливерпул кои имаат и натпревар помалку.

На Манчестер сити му беше доволен само еден гол за да дојде до трите бода на гостувањето кај Шефилд јунајтед. Единствениот гол беше дело на поранешниот играч на Шефилд, Кајл Вокер во 28. минута.