Господин Тимотеј: Следниот месец очекуваме да бидеме повикани во Цариград - Слободен печат

Господин Тимотеј: Следниот месец очекуваме да бидеме повикани во Цариград

Портпаролот на Синодот на МПЦ-ОА коментирајќи ја за „Слободен печат“ вчерашната средба меѓу Вселенскиот Патријарх Вартоломеј и македонската политичка делегација, вели дека црквата очекува решение.

– Во секој случај, како црква очекуваме позитивни реакции и решение, поради тоа што Вселенскиот Патријарх наговестува дека ќе организира средба. Очекуваме да бидеме повикани таму идниот месец, поконкретно. Ниту сме седнале првпат со Српската црква, ниту последен пат – ни изјави господин Тимотеј.

Во официјалното соопштение на Вселенската Патријаршија, стои дека Патријархот Вартоломеј ја примил делегацијата на Македонија на нејзино барање и дека со цел да се реши проблемот на непризнаената МПЦ, одлучил да се поканат во седиштето на Вселенската Патријаршија претставници од Српската Православна Црква и од МПЦ-ОА за советување и за обид за изнаоѓање на заеднички прифатливо решение.

Прочитај повеќе

Бошњаците го прават, Aлбанците го носат, Mакедонците го јадат, што е тоа?

Ерол Шаќири

Царовска: Доколку имаме целосен мандат од четири години ќе постигнеме минимална плата од 16.000 денари

Слободен печат

Катастарот ќе управува Графичкиот регистар на улици и куќни броеви

Слободен печат

Димковски: Во нашата држава нема појава на африканска свинска чума

Слободен печат

Усвоена националната стратегија за спречување на корупцијата и судирот на интереси

Слободен печат

Ќе се забрза издавањето на лични карти

Слободен печат

1 comment

m-r.Slobodan Dimitrovski 14/01/2020 - 12:05 at 12:05

Со што заслуживте дедо да ве некој викне само може господ да ве викне и никогаш да не ви ги прости греовите до гуша сте полни од Петар па до главниот кој од којега вие само возете џипови од по 100,000 евра и голем раскош а народот до питачки стап

Reply

Остави Коментар

five × 1 =

Прочитај повеќе

Пендаровски: Државата мора да ги препознава и целосно да ги поддржува талентираните ученици и млади луѓе

Слободен печат

РЕКОРД ЗА „ВРБА“: Шестиот филм на Манчевски надмина 30.000 гледачи

Слободен печат

Оружен грабеж во банка на НЛБ во Ѓорче Петров

Во овие земји можете да купите најевтини половни возила

Слободен печат

Милошоски: Вилма Рускоска очигледно е замена за Катица Јанева која ќе го вдоми тимот на СЈО

Слободен печат

Откриени 38 имигранти кои нелегално влегле во Албанија преку Грција

Слободен печат