7 C
Скопје

Ѓоргоноски: Кузмановски треба да биде идниот лидер на репрезентацијата по повлекувањето на Кире 

Поранешниот македонски репрезентативец, Горан Ѓоргоноски, како гостин МРТВ, ја анализираше играта на Македонија на Светското првенство во Египет, но и зборување за иднината.

Ракометарите денеска загубија од Белорусија со 26:30 и со скор од пет порази и една победа го завршија настапот на Мундијалот во Египет.

– Ова не е големо изненадување и разочарување. Велиме дека ракометот е спорт број еден, но тоа не е така, добро знам бидејќи работам во бази и селекции, се зависи од перцепцијата од јавноста. Ги закривавме проблемите со Миркуловски, Стоилов, Мојсовски. Некои работи беа скриени, сите беа во длабока заблуда. Ракометна велесила не е земја која дава европски првак, ракометна сила е земја која има силна лига, репрезентација која прави добри резултати со години – анализира Ѓоргоноски за МРТВ.

Прочитајте и...  ВИДЕО | Хас: Руско знаме? Не ги заобиколивме правилата, тимот е американски!

Поранешниот стандарден репрезентативец смета дека по повлекувањето на Кире Лазаров од националниот тим, иден лидер треба да биде Филип Кузмановски.

– Ние од оваа репрезентација мораме да го истрпиме Филип Кузмановски и затоа треба да му се дадат сите можности за тој да се развие и треба да градиме на него во следните четири пет години. Тука исто така е Серафимов, Пешевски како најискусен. Тоа што треба да не загрижува е дефанзивата. Бидејќи јас во моментот не гледам многу опции кои што може да ја преземат играта во одбрана. Имаше овде играчи кои што покажаа дека тука не им е местото, без разлика како се викаат. Филип Талески мора да најде решение како да се ресетира. Тој ни е потребен на нас и затоа мора да му се помогне тој ако не е Вардар нека биде друг клуб да игра и да решава ситуации и да се докаже пред себе си – смета Ѓоргонски.

Прочитајте и...  Скендеровски: Бодот против Србија е рамно на светско чудо!

Поврзани вести

ВИДЕО: „Два во еден“, Валенсија со пресврт на Местаља!

Слободен печат

ИФАБ: Промена на фудбалското правило за случајно играње со рака

Слободен печат

Скендеровски: Бодот против Србија е рамно на светско чудо!

Слободен печат

Официјално: Димитриоски не е повеќе тренер на Металург

Слободен печат

Пролет непријатно го изненади Металург во ракометниот плеј-оф

Слободен печат

Норвежаните ќе го бојкотираат Мундијалот во Катар!?

Слободен печат

Остави Коментар