Ѓоргиев: Момците имаат срце како планина

Капитенот на одбојкарската репрезентација Никола Ѓоргиев, кога беше најпотребно го одигра најдобриот натпревар на ЕП. Капитенот во победата над Белорусија оствари дури 37 поени со кои имаше огромен удел во историската победа на Македонија.

– Ова дефинитивно беше најважниот меч во кариерата. Многу сум среќен, ова за мене е историја. Ова е моја екипа, јас сум капитен и сите заедно успеавме да оствариме историски триумф. Бев тажен по поразите од Финска и од Турција бидејќи не го покажавме вистинското лице на тие натпревари, иако знаев дека можеме и нив да ги победиме.

Имаме сила, имаме срце и ова е величествено. Остваривме голема победа.
Честитки до сите одбојкари, момците имаат срце како планина. Благодарност за поддршката која ја добиваме од навивачите, голем поздрав до цела Македонија и бидете утре повторно со нас – вели капитенот Ѓоргиев.

Прочитајте и...  Шундовски е нов тренер на Ал Рајан

Утре одбојкарите ги очекува пресметка со домаќинот Словенија која е добро познат ривал.

– Убеден сум дека ќе одиграме одлично. Како поминува времето на ЕО, ние ја подигнуваме формата. Словенија добро ја познаваме, сме одиграле многу натпревари против нив, и иако не победиле повеќе пати, ние секогаш сме играле одлично. Така ќе биде и утре, ние одиме на победа – најавува капитенот.

Прочитај повеќе

Поранешниот НБА шампион ќе се грижи за ќерката на убиениот Џорџ Флојд

Слободен печат

Топ 10 легендарни изјави на Мухамед Али

Слободен печат

Мухамед Али на денешен ја загуби најважната битка, за сопствениот живот (ВИДЕО)

Слободен печат

Сопруга на српски репрезентативец кој игра во САД шокира со коментарите: Полицијата треба да ве тепа повеќе

Слободен печат

Еве зашто беше најдобар: Како Роналдо ги понижуваше елитните дефанзивци (ВИДЕО)

Слободен печат

Луди мерки во Англија: Фудбалерите во дресови на терен директно од своите автомобили

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Тајсон го преплашил на смрт и Трамп, му упаднал во канцеларијата

Слободен печат

Војната во макбаскетот продолжува: МЗТ Скопје си ги бара парите од КФСМ назад, во спротивно следи тужба

Слободен печат

Манчестер јунајтед се подготвува за сензационален потег, трансфер со кој би ја шокирал јавноста

Слободен печат

Барселона најде купец за Дембеле

Слободен печат

Педро ја продолжува кариерата во Серија А!?

Слободен печат

Шундовски е нов тренер на Ал Рајан

Слободен печат