9 C
Скопје

Гордон Ремзи потврди загуба од 57 милиони фунти поради пандемијата

Планетарно познатиот готвач и сопственик на ланец ресторани низ целиот свет, Гордон Ремзи неодамна потврди дека претрпел загуба од над 57 милиони фунти поради вонредната состојба и карантините предизвикани од коронавирусите.

Гордон, кој поголемиот дел од 2020 година го поминал во својот дом во Корнвол, морал да откаже неверојатни 22.500 резервации во своите ресторани за Божиќ – поради карантините. Готвачот вели дека пандемијата нанела огромна штета за неговиот бизнис.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Gordon Ramsay (@gordongram)

Неодамна Гордон гостуваше во шоуто „Graham Norton“ каде изјави дека карантините „разорно“ влијаеле врз неговите ресторани во Лондон.

Трагично е кога ќе помислите дека не можете да се забавувате со пријателите и семејствто… Кога повторно отворивме во јули минатата година, атмосферата беше монументална, енергична, дури не ни беше потребна музика, навистина беше тешко кога требаше повторно да затвориме“, вели готвачот.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Gordon Ramsay (@gordongram)

Од компанијата „Gordon Ramsay Restaurantsкоја ги надгледува неговите 18 ресторани низ Лондон, 17 ресторани низ светот и уште пет кои се планира да се отворат кога работите „ќе се вратат во нормала“ забележале загуба во вредност од 57,5 милиони фунти од првиот карантин минатата година.

Прочитајте и...  ФОТО: Грајмс се пофали со вонземјанските лузни - Девојката на Илон Маск ја покажа новата тетоважа

Гордон морал да побара помош од владата на Велика Британија со цел да стотици работни места во неговите ресторани.

Владата на Велика Британија најави повторно отворање на рестораните по неколкунеделните ограничувања со кои рестораните функционирааа само со достава. Од 12 април сите пабови и ресторани низ земјата ќе можат да примаат гости од најмногу две домаќинства.

Поврзани вести

ГАЛЕРИЈА | СТУДИО 90 – Скопски дом со фокус на голема библиотека која се протега на ѕидот

СП.

Дејвид Гета вљубен како никогаш досега: Ужива во љубовта со 25 години помладата Кубанка

Слободен Печат

13 намирници кои тироидната жлезда ги сака, и две што треба да ги избегнувате

Слободен Печат

Дневен хороскоп за 13 април: Животот е тркало, а вие денес ќе се уверите во тоа

Слободен Печат

Затвор

Слободен печат

На денешен ден – 13 април

Слободен Печат

Остави Коментар