Ѓорческа ја освои титулата во Анталија

Лина Ѓорческа денеска славеше во Анталија во големото финале во двојки заедно со Хрватката Маријана Дражиќ (први носителки).

Во битката за трофејот Ѓорческа и Дражиќ со резултат 7:5, 4:6, 10:7 триумфираа против вторите носителки кои доаѓаат од Холандија, Ева Ведер и Стефани Џудит Вискер.

На патот до финалето Ѓорческа и Дражиќ славеа победи уште во првото коло против Русинките Аделина Барави и Викторија Михајлова (6:2, 6:2), потоа во четвртфиналето против Лиа Каратанчева (Бугарија) и Мелис Ајда Ујар (Турција) со 6:1 и 6:2 и во полуфиналето над третите носителки Џени Дуерст (Швајцарија) и Јоана Гаспар (Романија) со 6:3 и 6:4.

На овој турнир нашата натпреварувачка играше и во сингл конкуренцијата (втора носителка) и стигна до полуфиналето каде што беше поразена од осмата носителка Магдалена Пантукова (Чешка) со 1:6 и 2:6.

Прочитајте и...  Војната во макбаскетот продолжува: МЗТ Скопје си ги бара парите од КФСМ назад, во спротивно следи тужба

Прочитај повеќе

Тајсон го преплашил на смрт и Трамп, му упаднал во канцеларијата

Слободен печат

Војната во макбаскетот продолжува: МЗТ Скопје си ги бара парите од КФСМ назад, во спротивно следи тужба

Слободен печат

Манчестер јунајтед се подготвува за сензационален потег, трансфер со кој би ја шокирал јавноста

Слободен печат

Барселона најде купец за Дембеле

Слободен печат

Педро ја продолжува кариерата во Серија А!?

Слободен печат

Шундовски е нов тренер на Ал Рајан

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Кралски“ 105 милиони евра за новото бундеслигашко чудо!? (ВИДЕО)

Слободен печат

Физичарите и натаму го проучуваат ремек-делото на Роберт Карлос! (ВИДЕО)

Слободен печат

Велкоски со „златни“ букви запишан во историјата на Сараево

Слободен печат

Сезоната во НБА лигата ќе заврши во октомври!?

Слободен печат

Златан има наследник: Мајсторија на Ибрахимовиќ јуниор! (ВИДЕО)

Слободен печат

Вардар во финале: Голот на Циндриќ во последните секунди против Барселона! (ВИДЕО)

Слободен печат