Ѓорческа го освои второто место на турнирот во Словачка

Најдобрата македонска тенисерка имаше четири победи на патот до финалето, но не успеа да ја помине и последната пречка на патот до титулата.

Најдобрата македонска тенисерка денеска во финалето на ИТФ Челинџер турнирот во Трнава беше поразена од Русинката Софија Лансере со резултат 2:0 по сетови 6:2 и 6:3.

Лина Ѓорческа после триумфот во полуфиналето на турнирот во Словачка, се најде на еден чекор од трофејот, но на крајот го освои второто место.

Претходно освен победата против Ковал, нашата тенисерка забележа триумфи уште против Јани од Унгарија (6:3, 6:1), Морвајова од Словачка (5:7, 6:4, 6:4) и Романката Каданту (6:3, 6:2).

За Ѓорческа ова беше втор меѓународен настап за 2020 година, минатиот месец во Германија беше елиминирана во осминафиналните борби.

Моментно Македонката е на 400. место на ВТА ранг листата во сингл конкуренција, а во дубл се наоѓа на 211. позиција.

Прочитајте и...  Тампа Беј по вторпат го освои Стенли купот (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Синот на Михаел Шумахер стигна и до Формула 1!

Слободен печат

Ристоски на „Златна Војводинска ракавица“, а се подготвува и за ЕП во Будва!

Слободен печат

Далеку од „пријателска“: Невиден инцидент на кошаркарски меч во Украина! (ВИДЕО)

Слободен печат

УЕФА ја следи ситуацијата во Ерменија, Црвена звезда ќе игра во Ереван!

Слободен печат

Куп: Вардар за четвртфинале против Академија Пандев

Слободен печат

Рома е фаворит за потписот на „кралскиот“ напаѓач“!?

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Коронавирусот го одложува новиот меч на Џенова и Пандев!?

Слободен печат

Металург по швајцарски „билет“ за влез во групите на Лига Европа!

Слободен печат

Сензација на „Ролан Гарос“: Ѓоковиќ со „полесен“ пат до финалето!

Слободен печат

Имаше шампионски амбиции во НБА лигата, но на крајот доби отказ!

Слободен печат

Тампа Беј по вторпат го освои Стенли купот (ВИДЕО)

Слободен печат

Ливерпул со пресврт го совлада Арсенал, Жота дебитираше со гол

Слободен печат