Горбачов: Светот се наоѓа во опасна ситуација, ова личи на вистинска војна

Последниот советски претседател, Михаил Горбачов, наскоро ќе објави нова книга – својот политички тестамент.

Горбачов, во својата книга ќе ја изложи својата визија за 21. век.

„Иднината на глобалниот свет“, дело на поранешниот претседател кој денеска има 88 години, на 23. септември ќе биде објавено во Германија и на 2. септември во Франција.

– Светската политика се наоѓа на опасен раб. Сегашните воени активности личат на вистинска војна – предупредува Горбачов во делови од книгата кои ги откри неговиот издавач.

Добитникот на Нобеловата награда за мир оцени дека „заштитата на мирот е клучна за совладување на глобалните проблеми како криза на животната средина, меѓународниот тероризам, миграција и сите останати предизвици кои се во средиште на интересот на државата и меѓународните организации“.

Прочитајте и...  Во Шпанија во последните 24 часа нема ниту еден починат од коронавирусот

Неговата книга ќе биде објавена пред триесетгодишнината од падот на Берлинскиот ѕид на 9. ноември, кога Горбачов беше на чело на СССР.

Прочитај повеќе

Трамп го обвини Куомо за грабежите: Њујорк го искинаа на парчиња

Слободен печат

Велика Британија ја повика Кина да го повлече предлог законот за безбедност во Хонгконг

Слободен печат

Подготовки за избори: Партиите на терен, ќе се гласа на отворено

Коронавирусот го скрати животниот век во Белгија за пет месеци

МИА Агенција

Мас: Протестите во САД се разбирливи и повеќе од легитимни

МИА Агенција

Имаме капацитет да се справиме и со овој бран на болеста, смета Филипче

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Борис Џонсон вознемирен од насилствата во САД

Слободен печат

До четврток ќе се донесе одлука за евентуално враќање на рестриктивните мерки

Слободен печат

Градоначалникот на Чаир позитивен на Ковид 19

Слободен печат

На протестите во Њујорк ограбени елитни дуќани, украдени „Ролекси” во вредност од 2.3 милиони долари (ВИДЕО)

МИА Агенција

Филипче: Огромен број контакти од вкупно дијагностицираните се во рамки на десет семејства

Слободен печат

Песков: Русија ќе побара повеќе детали за поканата од Трамп за проширен самит на Г7

Слободен печат