ГОРАТ БЕЛИТЕ ДРОБОВИ НА СВЕТОТ: Во амазонските прашуми регистрирани 72.000 пожари (ВИДЕО) - Слободен печат

ГОРАТ БЕЛИТЕ ДРОБОВИ НА СВЕТОТ: Во амазонските прашуми регистрирани 72.000 пожари (ВИДЕО)

Дивината и природните подрачја на Бразил, Амазон и Пантанал ги погодија најстрашните пожари во последните пет години, соопшти Националниот институт за вселенски истражувања кој регистрирал повеќе од 72.000 жаришта во периодот од 1. јануари до 19.август што е за 82 проценти повеќе отколку истиот период во 2018 година.

Најтешко погодени подрачја се Амазон, кој зазема голем дел од северот и северозападот на земјата, а следи Пантанал каде исто така во налети избиваат пожари околу некои големи градови, како Сао Пауло.

Пожари се шират и во државите Акра, Рондонија, Мато Гросо и Мато Гросо до Сул во близината на границата меѓу Бразил, Боливија и Парагвај.

Додека поединци тврдат дека временските услови се причина за пожарите, Институтот за заштита на животната средина Амазонија истакнува дека уништувањето на шумата пораснало за 66 проценти во однос на истиот месец минатата година, и дека тоа е причината за големиот број на пожари.

Прочитајте и...  Се евакуирааат градинки во Русија поради закана од подметнати бомби

Се повеќе има амазонски пожари затоа што дрвосечачите ги користат за прикривање на илегални работи и вршење притисоци врз староседелците, вели Клаудинеј дос Сантос од Рондонија.

-Градовите во Рондонија се прекриени со дим од пожари. Не се сомневам дека овие акции се поврзани со политиката на бразилската држава, вели Сантос за Спутник.

Прочитај повеќе

Кина и Јапонија одложуваат важни настани поради коронавирусот

Слободен печат

Дали плаќате со пари или картичка? Еве што не тера да трошиме

Слободен печат

Николовски: На Македонија и е потребна стабилност и мир – новото раководство на ВМРО- ДПМНЕ наметнува еден друг стил на однесување

Слободен печат

На Водно викендов изречени 76 казни за непрописно паркирање

Слободен печат

Британските болници преземаат нови мерки – подготовка за можна епидемија на коронавирусот

Слободен печат

Зеќири: Отворени сме за предизборна коалиција со албански партии

Слободен печат

Остави Коментар

7 + 14 =

Прочитај повеќе

Југозападниот дел од Гевгелија денеска седум часа без струја

Слободен печат

Имаме 536 пожарникари помалку од законските потреби

Слободен печат

Како грчките медиуми известуваа за распуштањето на македонското Собрание

МИА Агенција

Зеќири: И покрај притисоците донесовме Закон зад кој стојат САД и ЕУ

Слободен печат

Кинески весник тврди дека Си Џинпинг знаел за епидемијата на коронавирусот неколку недели пред јавноста

МИА Агенција

Јовановски: Партиите да се тргнат од популизмот – да се насочат кон пот и солзи

Слободен печат