4 C
Скопје

Горан Мисовски за СП: Нема логика ВМРО-ДПМНЕ да собира потписи, освен да си го „тестира“ членството

Според собранискиот Деловник ВМРО-ДПМНЕ нема потреба да собира никакви потписи од граѓани, со кои наводно ќе го блокира пописот, бидејќи нивната пратеничка група може во секое време да поднесе било какво предлог-законско решение – вели за „Слободен печат“ Горан Мисовски, потпретседател на Собранието од редовите на НСДП.

– Обидот за собирање потписи е во функција на консолидација на ВМРО-ДПМНЕ. Целта на партискиот лидер Христијан Мицкоски е преку една ваква иницијатива да ја тестира партијата, односно да види колкава му е поддршаката кај општинските комитети, бидејќи нема целосна доверба во нив. Иницијативата за „паѓање“ на Законот за попис е внатрепартиска пресметка, на сметка на статистичка операција од која зависи иднина на државата. Со пописот освен што ќе се преброиме, ќе се утврдат и параметрите – како понатаму ќе се креираат економските, образовните културните и здравствените политики – вели Мисовски.

Прочитајте и...  Македонски Телеком за 2,3 проценти ги зголеми приходите од продажба во 2020

Поврзани вести

Шокантно сведоштво: Косовската полиција трага по доктор осуден на 6,6 години затвор за сексуално злоставување на 15-годишното девојче

Илинка Иљоска

ВОЗНЕМИРУВАЧКА СОДРЖИНА I Ловџика на трофеи ја згрози јавноста: На денот на заљубените позираше со убиена жирафа

И.И.

Професорката Беса Арифи: Важен ден, бидејќи моќен човек како Мијалков заврши со сериозна затворска казна

Слободен печат

Летните тераси повеќе нема да го окупираат јавниот простор

Слободен печат

Дијаспората на БиХ во САД не го сака Германецот Кристијан Шмид за нов Висок претставник во нивната земја

Слободен печат

Русија почна со производство на „Спутник V“ во спреј

Слободен печат

Остави Коментар