Големо невреме во САД: Најмалку три жртви – Слободен печат
ВестиПланета

Големо невреме во САД: Најмалку три жртви

Функционерите ги советувале жителите на Оклахома да не ги напуштаат домови, во однос на тоа дека реката Арканзас достигнала историски висок водостој и се заканува да се излие од коритото.

Најмалку три лица го загубиле животот во невреме кое изминативе денови ги погодило централните делови на САД, вклучувајќи области од Канзас, Мисури и Оклахома.

Функционерите ги советувале жителите на Оклахома да не ги напуштаат домови, во однос на тоа дека реката Арканзас достигнала историски висок водостој и се заканува да се излие од коритото.

„Најголема грижа претставува дождот. Според прогнозите се очекува уште да врне“, изјавил гувернерот на Оклахома.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close