ГОЛЕМО НЕВРЕМЕ ВО ХРВАТСКА: Паднати стебла и силен ветер го кочат сообраќајот - Слободен печат

ГОЛЕМО НЕВРЕМЕ ВО ХРВАТСКА: Паднати стебла и силен ветер го кочат сообраќајот

Хрватска е погодена од бура, која создава големи проблеми во сообраќајот, посебно на приморјето каде дува многу силен ветер.

На Јадранската магистрала можни се одрони, па возачите се предупредуваат да ја прилагодат брзината на движење на условите на патот.

Пожарникарските служби се на терен, каде интервенираат поради паднати стебла на сообраќајници во Дубровник и околината на градот. Во текот на денот во Дубровник брзината на ветрот достигна и 143 километри во час.

Слично невреме го погоди и Сплит, каде ветрот корне дрвја и поместува контејнери. Од бурата падна и фасадата на едно сплитско училиште, пренесува хрватскиот весник „Јутарњи лист”.

Невремето предизвика проблеми и за населението во подрачјето на Шибеник, каде во одредени подрачја наврнаа дури 30 литри дожд на метар квадратен.

Прочитајте и...  Најмалку 13 авганистански војници загинаа во напад на талибанците

Метеоролозите предвидуваат дека слично време ќе се задржи и во текот на ноќта и утрешниот ден.

Прочитај повеќе

СВЕТОТ ВО БОРБА ПРОТИВ КОРОНАВИРУСОТ: Кои мерки се преземаат за спречување на болеста?

Слободен печат

Нови мрежни правила за пренос на електрична енергија усогласени со европската регулатива

МИА

Надлежните смируваат: Пратките од „Алиекспрес“ се безбедни

Хеликоптерот на Вучиќ во страшно невреме, а тој смирено: Не се плашам, летам веќе седум години

Слободен печат

Европската Комисија ги претстави мерките за безбедност на 5Г мрежата

Слободен печат

Млад скопјанец почина од маларија: Се вратил од Гана, по што му се влошила здравствената состојба

Слободен печат

Остави Коментар

five × 5 =

Прочитај повеќе

Русија бара медицински уверенија за влез на странски државјани

Слободен печат

Од земјава извезени близу 16 тони опасен отпад од АД „Охис“

Слободен печат

„Жан Моне“ процес: Фокус е Деловникот на Собранието, но и евроинтеграциските процеси и претстојните избори

Слободен печат

Жбогар му реплицираше на Милошоски: Борете се со идеи, а не напаѓајќи не нас

Османи: Државниот завод за ревизија е подготвен за контролирање на изборниот процес

Слободен печат

Правда ќе прифати дел од забелешките на јавната расправа за Законот за обвинителство