Големи протести во Судан: Седум жртви, над 180 повредени – Слободен печат
ВестиПланета

Големи протести во Судан: Седум жртви, над 180 повредени

Десетици илјади луѓе излегоа на улиците во повеќе делови на Картум, главниот град на Судан. Во близина на претседателската палата, безбедносните сили фрлија солзавец.

Најмалку седум лица загинаа, а 181 се повредени во протестите во Судан, јави суданската новинска агенција Суна, повикувајќи се на Министерството за здравство.

Протестите во неделата беа најмасовни од нападот на безбедносните сили врз кампот на демонстрантите пред Министерството за одбрана пред три недели.

Десетици илјади луѓе излегоа на улиците во повеќе делови на Картум, главниот град на Судан. Во близина на претседателската палата, безбедносните сили фрлија солзавец.

Заменик шефот на суданскиот владејачки воен совет, генерал Мохамед Хамдан Дагало, познат како Хемедти, тврди дека непознати снајперисти пукале на цивили и војници.

Демонстрантите во сите делови на земјата бараа воспоставување цивилна власт, речиси три месеци откако војската на Судан го симна од власт Омар ал Башир.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close