Големи инциденти на грчките острови Лезбос и Хиос, над 60 повредени (ВИДЕО)

На островот Лезбос, во инцидентите повредени се 43 полицајци и десет граѓани, додека пак на Хиос, со повреди се здобиле осум полицајци кога гневни граѓани влетале во хотелот и во собите во кој што биле сместени и физички ги нападнале.

На грчките острови Лезбос и Хиос и денеска продолжија протестите на локалното население против изградбата на затворените центри и повторно кулминираа со судири меѓу граѓаните и полицијата, во кои, според локалните медиуми, повредено е вкупно 61 лице, од кои 51 полицаец.

На островот Лезбос, во инцидентите повредени се 43 полицајци и десет граѓани, додека пак на Хиос, со повреди се здобиле осум полицајци кога гневни граѓани влетале во хотелот и во собите во кој што биле сместени и физички ги нападнале.

Според видеото и фотографиите објавени од локалниот информативен портал од Хиос „Алитиа”, граѓаните насилно влегуваат во хотелот и собите, физички ги напаѓаат полицајците кои во тој момент не се на служба, а паралелно ги фрлаат од прозорците нивните лични работи.

Прочитајте и...  Микиќ: Претпоставка е дека вакцинираните со БСЖ се поотпорни на Ковид-19

На Лезбос, инцидентите се случија во делот каде планиран за изградба на затворениот центар и каде што веќе започнаа градежните работи.

Полицијата го блокираше пристапот до конкретната локација, по што следеа инцидентите со насобраното локално население.

-Од синоќа ја повикавме владата да ги повлече специјалците, да го одложи напредокот со градежните работи за новиот центар и потоа да разговараме од нула за целиот проблем со мигрантите на трите наши острови за да дојдеме до помирување и жителите да си се вратат на нивните работни места по насилството што го претрпеа, вели Костас Муѕурис, префектот на островите од северниот дел од Егејското Море и изрази надеж дека нивниот предлог ќе биде прифатен.

Прочитај повеќе

Криминалот сведен на минимум во март поради мерките на ограничувања

Слободен печат

Мал пожар во нуклеарката Пакс во Унгарија

Слободен печат

Папата Франциск формира итен фонд за помош на земјите во развој

МИА Агенција

Мис Англија ја врати круната: Баша повторно работи како докторка додека трае кризата со коронавирусот

Слободен печат

Дали жените со Ковид-19 може да дојат?

Слободен печат

Во овие термини ќе може да се шетаат миленичињата за време на викендот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Полицаец од Куманово почина од коронавирус

Слободен печат

Владините службеници кои секојдневно патуваа во Скопје од среда ќе работат од дома

Слободен печат

Коронавирусот ги уништува мексиканските картели-цената на дрогата поскапува, бизнисот пропаѓа

Дејан Андоновиќ

Османи: Ако правите масовно тестирање, сите што денеска ќе бидат негативни, утре ќе се движат слободно сметајќи дека не се заразени

Слободен печат

Уништени 3.500 рент-а-кар возила во пожар на аеродром на Флорида (ВИДЕО)

Слободен печат

Борис Џонсон итно префрлен на интензивна нега поради коронавирусот

Слободен печат