4 C
Скопје

„Големи и мали“ во Кавадарци: Изложба на слики од ликовниот уметник Владимир Темков

Денеска во Кавадарци беше отворена изложба на слики од ликовниот уметник Владимир Темков насловена како ,,Големи и мали”. Тој рече дека сликите тематски ги отсликуваат бојата на небото и водата во Тиквеш.

– Во фокусот се водите во Тиквешијата. Во ова време-невреме, во услови на пандемија од вирусот ковид-19, кога времето како да застана, се создадоа временски услови за потсетување на индивидуалното творештво. ,,Големи и мали” е насловена изложбата на овие слики, приказна од нашето детство, кога на маалската улица се делевме на големи и мали. Сакам да покажам дека и сликите со мал формат се подеднакво важни во моето творештво, како и оние големите. Големината на моето творештво, е и во малиот формат, нагласи Темков.

Прочитајте и...  Тексас од следната недела го укинува задолжителното носење на маски

На изложбата, тој се претставува со слики со различни димензии.

Поврзани вести

Фридом хаус: Северна Македонија останува делумно слободна земја, корупцијата и натаму предизвик

Слободен печат

Метју Палмер: Меѓусебно признавање е целта на САД во дијалогот Србија-Косово

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Заев најави ново задолжување од 700 милиони евра

Слободен печат

Илон Маск продолжува со градбата на новите погони во Тексас

Слободен печат

Ракетирана американска база во Ирак

Слободен печат

УНИЦЕФ: За 168 милиони деца ширум светот училиштата се затворени скоро една година

Слободен печат

Остави Коментар