Големи антивладини протести најавени за денес во Љубљана

 Во Љубљана денеска се најавени големи антивладини протести откако повеќе организации и движења, вклучително и синдикати и опозициски партии, го потврдија своето учество.

Минатиот петок, митингот беше првиот што го објави движењето кое стои зад „велосипедските” протести, кога на владата и беше даден ултиматум да поднесе оставка или да се соочи со масовен „бунт” се додека не бидат распишани предвремени избори.

Пет големи синдикати се меѓу оние кои потврдија дека ќе учествуваат во протест поради нарушувањето на социјалниот дијалог од страна на владата, јави СТА.

Присуство најавија и студентите, пензионери, луѓе од академски и културни кругови, музичари, уметници, еколошки невладини организации и маргинализирани групи.

Опозициските партии исто така, планираат да се приклучат откако нивното барање за отповикување на премиерот Јанез Јанша беше одбиено во Парламентот претходно оваа недела.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот