Големата тениска тројка не е непобедлива, но…

Големата тројка која ја сочинуваат Рожер Федерер, Рафаел Надал и Новак Ѓоковиќ повеќе од 15 години доминира во тенисот иако веќе сите се навлезени во четвртата деценија. Новиот бран на млади тенисери со прикажаните игри ветува дека конечно ќе успее да ја прекине нивната доминација и ќе бидат конкурентни во битката за титулите.

По финалето на УС Опен, во кое младиот Русин Данил Медведев го намачи Надал и загуби во пет сетови, повторно се актуелизираа приказните за прекинот на доминацијата на Ѓоковиќ, Надал и Федерер.

– Тие тројца се најдобрите тенисери во историјата, така што не е лесно да се победат. Луѓето велат дека младите немаат шанса против нив, но тоа не е вистина. Големата тројка не е непобедлива, но за некој од младите да освои трофеј од голем турнир како грен слем, најверојатно ќе мора да ги победи сите тројца или барем двајца од нив – смета тренерот на Серена Вилијамс, Патрик Муратоглу.

Прочитајте и...  Легендата му честиташе на Меси: Добредојде во клубот 700, задоволство е да те гледам како играш

Оваа година сите грен слем титули заминаа во рацете на тенисерите од големата тројка, Ѓоковиќ триумфира на Австралија Опен и на Вимблдон, додека Надал победи на Ролан Гарос и на УС Опен.

Прочитај повеќе

Кокошков и официјално тренер на Фенербахче

Слободен печат

После 43 обиди, Роналдо конечно реализираше од слободен удар! (ВИДЕО)

Слободен печат

Манчестер јунајтед стана „гол-машина“ во Премиер лигата! (ВИДЕО)

Слободен печат

Буфон е новиот рекордер во италијанската Серија А

Слободен печат

Ф1: Ботас на пол позиција во Австрија

Слободен печат

Ангеловски: Очекувам многу од Елмас, може да биде лидер

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Поминаа точно 16 години од најголемото европско фудбалско чудо! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Ла Лига“: Барди со Меси и Бензема во тимот на месецот! (ФОТО)

Слободен печат

Румениге: Алкантара нема да го пуштиме бесплатно!

Слободен печат

Ултиматум: Еве ги условите на Обамејанг, Арсенал е на потег!

Слободен печат

Македонецот Христо Ковачи на картинг трка во Австрија

Слободен печат

Еден играч на Манчестер сити не му аплаудираше на Ливерпул! (ВИДЕО)

Слободен печат