Голема семејна трагедија, почина ќерката на Луис Енрике

Шпанските медиуми пренесуваат дека ќерката на Енрике починала од рак на коска, остеосаркома, и дека нејзината болест беше единствената причина зошто Луис се повлече од функцијата селектор на репрезентацијата на Шпанија во јуни.

– Нашата ќерка нас нè напушти после петмесечна борба со тешката болест. Многу ќе ни недостасува, но ќе се сеќаваме на неа до крајот на животот и се надеваме дека некаде повторно ќе се сретнеме. Ќе биде ѕвезда водилка на нашето семејство. Благодариме за разбирањето и дискрецијата – стои во соопштението на семејството.

Енрике од 2014 до 2017 година ја водеше Барселона од клупата и во тој период ја освои ЛШ, две титули и три во Купот.

На местото селектор го замени Фернандо Јеро после дебаклот на Светското првенство во Русија.

Видео на денот