ГОЛЕМА РАЦИЈА ВО ИРАН: Затворени речиси 550 ресторани и кафулиња

Речиси 550 ресторани и кафулиња се затворени во Техеран поради непочитување на „исламски морал”. Тоа го соопшти полицијата во главниот град на Иран.

-Приведени се 11 лица, сопственици на такви локали. Затворени се вкупно 547 ресторанти и кафулиња, соопшти началникот на полицијата во Техеран, Хосеин Рахими.

Акциите биле извршени во изминатите 10 денови во операции против правила за реклами на интернет, незаконска музика и поттикнување разврат.

– Полицијата посетојано е будна за почитување на исламските правила и тоа е една од нејзините најважни мисии, рече генерал Рахими.

Прочитајте и...  Дука: Голема благодарност до лекарите кои дојдоа од други градои и кои придонесоа за здравјето на нашите граѓани

Прочитај повеќе

Втор викенд со полициски час, празни улици низ Скопје (ВИДЕО)

Слободен печат

Филипче: Располагаме со 4.500 тестови, очекуваме донација од 20.000 китови за тестирање

Слободен печат

Бојаџиев: Инфективното одделение и дежурниот лекар ги запазиле процедурите за коронавирус кај 78-годишниот велешанец

Слободен печат

Спасовски: Ова е и повик до сите наши граѓани – Како никогаш досега е потребна помошта од нас за сите здравствени работници

Слободен печат

Руската помош за Италија не е квалитетна?

Корона криза во доба на роботи: „Каде тргнавте госпоѓо? Лична карта, ве молам!”

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Унгарија подготвува 27 милијарди евра за живнување на економијата

Слободен печат

Во Швајцарија од Ковид-19 починаа 540 лица, во Холандија бројката се искачи на 1.651

Бојана Нојиќ

Внуката на сенаторот Роберт Кенеди и нејзиниот син исчезнаа во водите на Заливот Чесапик

Бојана Нојиќ

Бремената свршеница на Борис Џонсон имала симптоми на Ковид-19

Слободен печат

Охриѓанката Нацева донира маски, ракавици и дезинфекциски средства за полицајците

Слободен печат

Погледнете како изгледа пазарот во Неапол среде пандемија на коронавирус (ФОТО)

Слободен печат