Голема потрага по нацистичко богатство: Во Полска скриено злато вредно 1,25 милијарди фунти

Дневникот со децении бил кај 1.100 години стара масонска ложа пред да биде предаден на фондацијата пред 10 години.

Постојат сомнежи дека во темелите на палата во Полска се кријат 28 тони нацистичко злато вредно повеќе од милијарда фунти, откако таа локација е спомената во дневник.

Истражувачи од полско -германската фондација Шлески мост, кои тврдат дека дневникот го набавиле од масонска ложа, велат дека богатство е закопано во последните денови од Втората светска војна, заедно со труповите на повеќе сведоци. Според фондацијата залихи од златни плочки, накит и монети лежат на дното на разрушеното бунарско окно во темелите на урнатата палата Хохберг, во близина на Вроцлав, објави Дејли Мејл,

Ако ова тврдење е точно, богатството би можело да вреди 1,25 милијарди фунти според денешните цени.

Роман Фурмањак, претседател на фондацијата која ја пронајде локацијата, тврди дека дневникот го напишал СС офицер Егон Оленхауер, кој бил врска меѓу СС полицајците кои го скривале богатствто и богатите членови на СС и нивните семејства кои ги поседувале тие скапоценсоти.

Прочитајте и...  Унгарија со нови ограничувања на границите заради зголемениот број на случаи на коронавирус

Се смета дека Хитлер наредил во регионот на Шлезија да се скријат 260 камиони натоварени со скапоцености, кога се промени водството во Втората светска војна.

Според Фурмањак, дневникот со децении бил кај 1.100 години стара масонска ложа пред да биде предаден на фондацијата пред 10 години.

Рече дека сите детали може да бидат објавени дури минатата година откао сите поврзани со настаните од дневникот починале, а тоа што сега излегува во  јавност е обид да се натера владата на ископувања.

 

Прочитај повеќе

Трамп: Имам многу добар однос со Фаучи, но не секогаш се согласувам со него

Слободен печат

Прекината прес-конференцијата на гувернерот на Флорида – Го обвинија за фалсификување на бројот на случаи со коронавирус (ВИДЕО)

Слободен печат

Македонија ќе се „запише“ на Оксфорд за вакцинација?

Мими Шушлеска Петкова

Ангеловски: МВР е подготвено за успешно спроведување на изборите

Слободен печат

Деркоски: Апсолутни невистини се информациите за броење на гласовите од вчерашното гласање

Слободен печат

ОН: Уште 130 милиони луѓе би можеле да гладуваат заради пандемијата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Чан Сантоки избран за претседател на Суринам

Слободен печат

Јуроп тудеј: Оздравените од коронавирус патат од замор, отежнато дишење и болка во мускулите

Слободен печат

Известувачот на ОН, Дејвид Кеј, ја предупреди Белата куќа за негативниот „ефект на Трамп” врз глобалната слобода на медиумите

Слободен печат

Во Дебар и Центар Жупа денеска ќе гласаат 33 болни и немоќни лица

Слободен печат

Македонија утре избира власт

Соња Христовска Угриновска

Болсонаро: Доколку бидам негативен на денешниот тест, се враќам на работа

Слободен печат