ГОЛЕМА ПОБЕДА НА ЛУКАШЕНКО: Белоруската опозиција нема ниту едно место во Парламентот

Ниту еден кандидат на опозицијата не е избран во белорускиот Парламент, покажуваат официјалните резултати од вчерашните парламентарни избори.

Сите 110 пратеници се од партии, лојални на претседателот на земјата Александар Лукашенко, кој на власт е близу четврт век.

На вчерашните избори, опозицијата ги изгуби единствените две места во Претставничкиот дом.

На последните парламентарни избори во 2016 година, Лукашенко им дозволи на двајца кандидати од опозицијата да освојат места во 110-члениот Парламент, првпат во две децении, иако на двајцата им беше забрането да учествуваат во вчерашните избори.

Лукашенко вчера објави и дека планира да се кандидира за претседател на изборите во 2020 година. Тој рече дека изборите најверојатно ќе се одржат во текот на летото следната година.

Прочитајте и...  Ковид-19 покоси над 200 илјади животи во Европа

Лукашенко е првиот и сѐ уште актуелен претседател на Белорусија, по нејзиното осамостојување од СССР во 1994 година. Пред да ја добие претседателската функција, Лукашенко водел сопствен бизнис со земјоделски фарми. Првиот мандат го доби на изборите одржани на 10 јули 1994, вториот во септември 2001, третиот во март 2006, четвртиот во декември 2010 и петтиот мандат во октомври 2015 година. За да биде избран повеќе од двапати, тој организираше референдум во земјата во октомври 2004 година.

Прочитај повеќе

ВИДЕО: Масовни немири во Белград, демонстрантите фрлаат со шишиња и камења, полицијата употреби солзавец (ВИДЕО)

Слободен печат

Штедел за одмор од соништата, а заглави на празен аеродром на Филипини: Голготата на овој Естонец како од филмот „Терминал“

Слободен печат

Палма: Обидот за влез во српското Собрание е терористички чин

МИА Агенција

ВО ЖИВО: Хаос пред Собранието на Србија, граѓаните се судрија со полицијата

МИА Агенција

Се намалува бројот на активни случаи на Ковид-19 во Малешевијата

Слободен печат

И Во Нови Сад протест поради најавените мерки

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Николовски: Зад нас во претходните години имаше и крв во Собранието, никој не веруваше дека Груевски ќе падне (ВИДЕО)

Слободен печат

САД и официјално се повлекоа од СЗО

Слободен печат

Брачна двојка од Русија си изгради пирамида во својот двор како онаа во Гиза, еве зошто (ВИДЕО)

Слободен печат

Белграѓани излегоа на протест и влегоа во Собранието, не сакаат полициски час (ВИДЕО)

Слободен печат

Стаменковска Стојковски: СДС својата кампања може слободно да ја преименува од „Можеме“ во „Вработуваме“

Слободен печат

Која е тајната на розовиот мраз на италијанските Алпи, научниците со шокантни сознанија (ВИДЕО)

Слободен печат