Голема еко-акција за чистење на Карпош

Општина Карпош организира голема еко-акција за чистење на Општината, на 13.04.2019 година (сабота), со почеток во 10.00 часот, на повеќе собирни пунктови.

Во акцијата ќе се приклучи градоначалникот, општинската администрација, советниците, комуналните служби, како и повеќе јавни личности, граѓански организации, институции и фирми.

До овој момент кон акцијата на Општина Карпош се приклучија: „Пакомак“, „Acibadem Sistina“, Лабораторијата „Авицена“, групата ДНК, Друштвото за управување со отпад „НУЛА ОТПАД“ и ЈП „Паркови и зеленило“.

Еко-акцијата ќе започне од повеќе собирни пунктови:

· Кеј на Вардар (две собирни места):

– 10.00 часот, под хотел „Александар Палас“, кај фитнес зоната;

– 10.00 часот, крајот на булевар „Илинден“ (патеката што води до мостот „Газела“);

· Министерство за економија (улица „Јуриј Гагарин“ бр.15);

Прочитајте и...  Германските фирми зафатени од голема криза: Секоја петта стравува од пропаст

· Булевар „Партизански одреди“ (четири собирни места):

– 10.00 часот, кај автобуската постојка и пекарницата „Мал одмор“ (спроти Симпо);

– 10.00 часот, пред Симпо;

– 10.00 часот, кај мостот „Обединети нации“ (кај воените кули);

– 10.00 часот, спроти воените кули, кај трите бели кули.

· Платото на Млечен, пред „Ли“ кафе;

· ТЦ Лептокарија (на коцка, пред кафе бар „Ревија“ )

· Порта Влае (на плоштад „Делфина“).

Општина Карпош ги повикува сите граѓани, фирми, институции и граѓански организации да се приклучат кон оваа акција и преку сопствен пример да покажат грижа за заштита на животната средина.

Прочитај повеќе

Во ,,8 Септември” четворица симнати од респиратор, а петмина од контролирана вентилација

Кинеската авиоиндустрија во вториот квартал бележи пад од речиси 5 милијарди долари

Слободен печат

Активистката Велковска: Предизборната кампања завршува, а никој не ги спомна бездомните животни (ВИДЕО)

Слободен печат

„Катимерини”: Изборите ќе покажат дали С. Македонија ќе продолжи по евроатланскиот пат или ќе се врати кон неизвесноста

Слободен печат

Ахмети: Охридскиот, Преспанскиот и Договорот со Бугарија црвени линии за постизборно коалицирање

Миа Агенција

Франција на полноќ излегува од вонредната санитарна состојба

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ССМ бара сабота и недела да се неработни, породилно отсуство една година и зголемување на минималната плата

Слободен печат

ЕУ се противи на смртната казна во САД

Слободен печат

Заев: Повторниот очаен обид на ВМРО-ДПМНЕ да ги заплашат граѓаните со федералзиација е доказ дека губат!

Слободен печат

Новите еколошки автобуси пуштени во сообраќај

Слободен печат

Петровска: Специјалци околу гласачките места – проценките на старешините, а не Чулев ќе одлучуваат за обемот на полициско присуство на изборниот ден (ВИДЕО)

Слободен печат

Истражување: Австријците сакаат да се врати задолжителната обврска за носење маски

Слободен печат