Голема акција на полицијата во Чаир

Министерството за внатрешни работи во на изминатиов месец континуирано врши засилени акциски контроли во областа на сообраќајот.

„Слободен печат“ неофицијално дознава дека вечерва на пик се чаирчани, а досега се казнети повеќе од сто несовесни возачи. 

Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови, оттаму апелираат до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да се зголеми безбедноста во сообраќајот.

На територијата на град Скопје во текот на вчерашниот ден изречени се вкупно 272 санкции, меѓу кои 63 прекршоци за пречекорување на дозволената брзина на движење, 15 мерки за технички неисправни возила, 20 за возење без возачка дозвола и 2 мотоциклисти.

Изречени се 87 мерки за непрописно паркирање, 79 возила се подигнати со „пајак“, а изречени се 22 казни за неносење на заштитна маска.

Прочитајте и...  ВО ЖИВО: Изјави на Шекеринска и Галовеј пред МО

Поврзани вести

Правеле хрватски пасоши за криминалци од Србија и Црна Гора, уапсени 11 лица

И.И.

Високиот претставник за БиХ: „Време е Дејтонскиот договор да се замени со нов устав.“

Слободен печат

Гази Баба има најмногу активни случаи на ковид-19 во Скопје, следат Аеродром, Кисела Вода и Карпош

Слободен печат

ООН: Израелските санкции ја доведоа Палестина на работ на сиромаштвото, штетата е проценета на 17 милијарди долари

Илинка Иљоска

„Осерваторио“: Заради македонското прашање, Бугарија се наоѓа изолирана на европско ниво

Слободен печат

Канада нарача најмногу вакцини по глава на жители во споредба со било која друга земја

Слободен печат

Остави Коментар