4 C
Скопје

Голем удар за Австралија опен, двајца тенисери позитивни на коронавирус

Организаторот на првиот годинешен грен слем турнир потврди дека двајца тенисери или тенисерки се позитивни на ковид-19, без да ги наведе нивните имиња.

Веста прва ја објавија здравствените власти во Австралија кои исто така објавија дека вкупната бројка на заразени е седум во бранот од 1.000 луѓе кои пристигнаа со чартер летовите поради Австралија Опен.

Тука се вклучени тенисери и тенисерките, нивните тренери и останатиот дел од тимовите.
Австралиските власти објавија последните три позитивни случаи на коронавирус се во изолација и дека одна од нив е ќена во дваесетите години и еден маж во триесеттите години.

Прочитајте и...  „Лидл" отвора супермаркет во Северна Македонија

Според договорот на организаторот на грен слем турнирот и на здравствените власти на Австралија, сите тенисери и тенисерки мора да бидат во 14-дневен карантин, а позитивни случаи на ковид-19 се забележани на дри лета.

Поврзани вести

ВИДЕО: Кој може да го запре Сити, „граѓаните“ сè поблиску до светскиот рекорд!

Слободен печат

Кумата на Путин влегува во политика: Русија и Украина на работ на нова војна?

Илинка Иљоска

ВИДЕО: „Старата дама“ ја продолжи шампионската трка со миланските ривали!

Слободен печат

Лига Европа: Еурофарм Пелистер во осминафиналето против Магдебург

Слободен печат

Де Лаурентис бара да се одложи дербито меѓу Јуве и Наполи!

Слободен печат

Дупјачанец: Жалам што не победивме, заморот во овој момент е оправдан!

Слободен печат

Остави Коментар