Голем шумски пожар во источниот дел на Атика, 47 пожарникари се на терен

Голем шумски пожар изби во општина Рафина во источниот дел на регионот Атика, во близина на населбите каде што пред точно една година во катастрофалните пожари животот го загубија 102 лица.

Поради шумскиот пожар во Рафина, грчката полиција затвори дел од булеварот и побара од граѓаните да ги следат упатствата на сообраќајната полиција.

Апел до граѓаните да ги следат упатствата на надлежните органи поради нивна лична безбедност, но и за олеснување на гаснењето на пожарот упатија и од Противпожарната служба на Грција.

Од Противпожарната служба на Грција, соопштуваат дека во гаснењето на пожарот учествуваат 47 пожарникари со 20 возила, два пешадиски тимови, два специјални тимови, два авионa и три хеликоптери.

Прочитајте и...  Коронавирусот пристигна и во Мексико

Генералниот секретар за цивилна заштита итно заминал за Рафина.

Паралелно активен е уште еден шумски пожар исто така во источниот дел на регионот Атика. Таму интервенираат 13 пожарникари со пет возила, еден авион и еден хеликоптер.

Прочитај повеќе

Министрите за здравство на земјите од ЕУ на состанок во Брисел за коронавирусот

Слободен печат

Американски Апелациски суд ја блокира програмата на Трамп за мигрантите

Слободен печат

Заев му подари на Мицкоски значка со НАТО, Мицкоски нему празен „Луј Витон“ паричник

Слободен печат

Заев откри дека ќе биде носител на изборната листа во четворката

Слободен печат

Долгови или инвестиции, што дебатираа Заев и Мицкоски за економијата

Слободен печат

Трамп потврди: Ќе потпишеме договор со талибанците во Авганистан

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Заев ги покажа договорите од Мицкоски како директор на ЕЛЕМ: Иста услуга еднаш 1,6 милиони, после 8 милиони евра

Слободен печат

Судир на автобус и воз во Пакистан, најмалку 14 загинати

МИА Агенција

Падна хеликоптер во Русија, се верува дека има загинати

Слободен печат

Мицкоски ги отфрли обвинувањата дека лобирал Македонија да не добие датум за преговори со ЕУ

Слободен печат

Заплената на пет тони кокаин во Венецуела се поврзува со кокаинот лоциран во Македонија

Слободен печат

Иран: Американската понуда за помош е смешна

МИА Агенција