Голем проблем за АБА лигата, 14 заразени во една екипа!

Можно е хрватските кошаркарски клубови да се преселат во ново регионално натпреварување/фото: facebook.com/cibona.zagreb/

Според последните информации во хрватскиот кошаркарски клуб Цибона од Загреб се потврдени дури 14 случаи на коронавирус.

Ова е голем удар за Хрватите, вкупно 14 члена од стручниот штаб и составот се позитивни на Ковид-19.

Засега нема информации дали некој од Цибона покажал симптоми на болеста.

Ова е голем проблем за почетокот на сезоната во АБА лигата, одреден број на заразени лица се појавија и во Сплит, Задар и Игокеа.

Босанската Игокеа дури и се пријави да организира во „балон“ како по примерот на НБА, на едно место Лакташи да се одиграат првите шест кола во регионалниот шампионат, но сега е прашање дали ќе се создадат навреме услови за такво нешто.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот