Голем пожар околу прилепскиот манастир „Свети Димитрија”

Стотина пожарникари, доброволци и граѓани од Прилеп се борат со големата огнена стихија која избувна по 12 часот во околината на манастирот „Свети Димитирија” кај прилепското село Селце. Во моментов со големи напори со пожарот се борат пожарникарите и доброволците, а гаснат и два авиона – канадери. Сите се обидуваат да го локализираат пожарот кој, за среќа засега не го зафати Манастирот. Горат преку 15 хектари нискостеблеска и борова шума, единствена околу Манастирот.

Пожарот први го забележале околу 500 основци и нивните наставници кој во тој момент биле на еднодневна екскурзија во Манастирот. Според Зоран Сребреноски, директор на прилепското основно училиште „Климент Охридски” чии ученици биле на екскурзија веднаш пријавиле за пожарот, а децата безбедно биле изнесени од Манастирот и упатени во Прилеп.

Прочитајте и...  Забава во Шпанија скапо го чини белгискиот принц, се заразил во ковид-19

– Со околу 500 ученици од основното училиште „Климент Охридски” бевме на еднодневна рекреативна екскурзија во Манастирот. Кај 12:15 часот забележавме пожар на потегот помеѓу селото Селце и манастирот. Во 12:22 часот забечежавме пожар и ја алармиравме противпожарната единица. Децата беа на безбедно во манастирот. Имавме план како безбедно да ги извлечеме и во колони, пешки веднаш ги упативме спрема градот. Пожарот за 10-ина минути експресно се прошири до манастирот и ја зафати боровата шума – објаснува Сребреноски.

Веднаш на помош на пожарникарите им пристигнале жители на селото Селце и вработени во околните работилници, а потоа и вработени во јавните претпријатија и прилепчани кои постојано пристигнуваа и ја нудеа помошта во гаснењето на пожарот.

Прочитајте и...  Трамп: Ова е само почеток, ќе летаме и на Марс

Според прилепскиот градоначалник Илија Јованоски кој веднаш пристигна во манастирот „Свети Димитрија”, за пожарот веднаш се реагирало и се побара авионска поддршка во гаснењето преку Дирекцијата за спасување и Министерството за внатрешни работи. Околу 14:30 часот двата авиона надлетуваа и се вклучија во гаснењето.

– Веднаш ни е упатена помошта и авионите учествуваат во гаснењет,о како и 100-ина пожарникари, доброволци од селото Селце, вработени во околните фирми и од прилепските претпријатија. Голема е мобилноста на екипите за да се изгасне пожарот, вели Јованоски.

Пожарникарите и доброволците настојуваат да го локализираат големиот пожар.

Прочитај повеќе

Во Чаир и Бутел најмногу новозаразени од коронавирус

МИА Агенција

Шекеринска: Избори на 5 јули

МИА Агенција

Се чека одговор од Комисијата за заразни болести – дали угостителите ќе бидат ослободени од обврската да ги легитимираат гостите

МИА Агенција

Двајца починати и 62 новозаразени од ковид-19

МИА Агенција

Мухамед Зекири позитивен на Ковид-19

Слободен печат

Ангеловска: Ќе има измени во протоколите за кафулињата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Бектеши: ДУИ останува на ставот дека е потребен консензус за датумот за избори

МИА Агенција

Македонец од Белгија сведочи: Пред да се заразам мислев дека ковид-19 е само обичен грип

МИА Агенција

Идната недела треба да почне издавањето на картичките „Купувам домашно”

МИА Агенција

Папата ги повика светските лидери да даваат пари за истражување, а не за оружје

МИА Агенција

Ангеловска: Остварувањето на буџетските приходи е 12,7 милијарди денари

МИА Агенција

Спасовски: Изборите треба да се одржат на 5 јули

МИА Агенција