Голем пад на вредноста на криптовалутите: Биткоинот со најниската цена во последните шест месеци

Криптовалути Биткоин/ Фото: Архива на Слободен Печат

Биткоинот падна во продолжената продажба на криптовалути до вредност од 38.000 американски долари, што е најниска цена во последните шест месеци.

Најголемата валута во петокот потона за дури 8,7 отсто, што бележи тридневен пад. Повеќе од 236.000 трговци ги затворија своите позиции во последните 24 часа, со ликвидации во вкупна вредност од 867 милиони долари, според Coinglass, платформа за тргување со фјучерси на криптовалути и информативна платформа.

Другите криптовалути на сличен начин завршија во црвено бидејќи инвеститорите ги отфрлија ризичните облози во нестабилна недела за глобалните пазари. Етер падна под 3.000 долари, пад од дури 11 отсто, додека Solana, Cardano и Binance Coin исто така ослабеа.

Биткоинот претрпе тежок почеток на годината и цените паднаа за повеќе од 40 отсто од врвот на почетокот на ноември. Дигиталните средства настрадаа особено во последниве денови поради пошироката продажба на технологија, растечките регулаторни закани и загриженоста за затегнување на монетарната политика на САД.

Регулаторите во Велика Британија, Шпанија и Сингапур оваа недела предложија заострување на правилата за промоција на криптовалути на неискусните инвеститори, додека руската централна банка во четвртокот предложи целосна забрана на криптовалутите.

Видео на денот