Гол шоу на „Сан Сиро“, Милан и Рома се почестија со шест гола (ВИДЕО)

epa08776355 Roma's Jordan Veretout (R) scores against AC Milan's goalkeeper Ciprian Tatarusanu the goal of 2-2 during the Italian serie A soccer match between AC Milan and AS Roma at Giuseppe Meazza stadium in Milan, Italy, 26 October 2020. EPA-EFE/MATTEO BAZZI

Дерби пресметката во петтото коло од Серија А помеѓу Милан и Рома заврши спектакуларно, со шест гола и со по еден освоен бод на двете екипи.

Екипата на Милан има за што за жали бидејќи во три наврати, но на крајот не успеа да дојде до победата и да го задржи максималниот ефект.

Гол шоуто го отвори Златан Ибрајимовиќ и тоа уште во втората минута, но Рома возврати преку Един Џеко во 14. минута и тоа беше резултатот на полувремето.

Во второто полувреме идентична слика, Алексис Саелемекерс по само две минути му носи ново водство на Милан. Овој пат на израмнување се чекаше 23. минути и тоа по сомнителен пенал. Сигурен реализатор беше Џордан Верето, а Ибрахимовиќ исто така од пенал носи нова предност за „росоњерите“ и тоа во 79. минута. Римската волчица од пораз ја спаси Мараш Кумбула кој го постигна голот во 84. минута.