Ѓоковиќ: Шарапова имаше кариера со која може да се гордее! (ВИДЕО)

Најдобриот светски тенисер веднаш после вториот триумф на турнирот во Дубаи, имаше само пофалби за Русинката која ја заврши кариерата…

Водачот на АТП ранг-листата, Новак Ѓоковиќ ги прокоментира денешните вести за откажување од тенисот на Марија Шарапова.

32-годишната Русинка попладнево објави дека ја прекинува спортската кариера. Најдобриот српски тенисер после вториот триумф на турнирот во Дубаи истакна дека Шарапова беше посветен на тенисот како никој друг:

– Нејзината волја, нејзината способност да ги надмине сите тешкотии што стоеја на нејзиниот пат во изминатите пет до шест години, вклучувајќи повреди и операции, желба да се врати на теренот и да игра на највисоко ниво, беа воодушевувачки. Жално е што поради повредите мораше да стави крај на играњето тенис, но Шарапова имаше неверојатна кариера со која може да се гордее – рече Ѓоковиќ.

Прочитајте и...  НБА ѕвездите во карантин, учат да готват, да шијат...

Поранешната број 1 на светската ВТА листа завршува со тенисот со 36 титули во сингл, вклучувајќи пет Гренд слем, олимписки сребрен медал од Лондон 2012 и еден трофеј од Фед Купот со Русија во 2008 година.

Прочитај повеќе

Лазаров: Седумката ја носам поради Кукоч, а Вардар му е потребен на македонскиот народ!

Слободен печат

МЗТ со предлог до АБА доколку предвреме заврши првенството

Слободен печат

Храбар или луд потег: Ванда Нара децата од Париз ги однесе во жариштетот на коронавирусот-Ломбардија

Слободен печат

Бензема за споредбите со Жиру: Не може да споредувате Формула 1 со картинг

Слободен печат

ОФИЦИЈАЛНО: Олимписките игри во Токио ќе стартуваат на 23 јули 2021 година

Слободен печат

Ѕвездите на Барселона попуштија, се согласија на намалување на платите од 70 проценти

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Секси новинарки во карантин (ФОТО)

Слободен печат

Роналдо го навлече бесот на јавноста: Без заштита ги шеташе децата (ФОТО)

Слободен печат

Коронавирусот ги топи парите во спортот

Слободен печат

Коронавирусот одзеде живот на европски шампион во бокс

Слободен печат

Поранешна НБА ѕвезда на Њујорк му донира 10 милиони заштитни маски

Слободен печат

Јунајтед за 150 милиони евра најде идеален партнер за Бруно Фернандеш

Слободен печат