15 C
Скопје

Ѓоковиќ се израмни со Серена Вилијамс и тргна по рекордите на Навратилова и Граф

Новак Ѓоковиќ денеска ја започна 319 недела на чело на АТП ранг листата со што се израмни со Серена Вилијамс кога исто толку недели беше на чело на ВТА ранг листата.
Следна цел на Ѓоковиќ е да ја престигне Мартина Навратилова која дури 332 недели беше најдобра тенисерка на светот, доеека убедливо на првото место е Штеги Граф која дури 377 недели беше на чело на ВТА ранг листата.

Српскиот тенисер е лидер на АТП ранг листата со 11.963 бодови, додека второпласираниот Рафаел Надал има 9.810 бодови, додека на третото место се наоѓа Данил Медведев со 9.700 бодови. На четвртото место остана Доминик Тим со 8.365 бодови. Од петтото до десетото место се наоѓаат уште и Стефанос Циципас, Александар Зверев, Адреј Рубљов, Рожер Федерер, Диего Шварцман и Матео Беретини.

Поврзани вести

ВИДЕО: ВАР драма во Мадрид, Реал никако да го престигне Атлетико!

Слободен печат

ВИДЕО: „Гранде Милан“, Јувентус демолиран во Торино!

Слободен печат

ВИДЕО: Адеми и Ристовски со „петарда“ до шампионскиот трофеј во Хрватска

Слободен печат

ВИДЕО: Втора титула за Зверев на Мастерс турнирот во Мадрид!

Слободен печат

Начевски: Запрепастен сум, да бидам жртва на еднострана изјава на Бајрамоска без соочување и сведоци??

Слободен печат

ВИДЕО: Тричковски во голгетерска форма го очекува Европското првенство!

Слободен печат

Остави Коментар